Koronawirus. Festiwal w Cannes nie obędzie się w terminie. "Rozważamy różne scenariusze"

73. Festiwal Filmowy w Cannes miał rozpocząć się 12 maja. Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali jednak o przełożeniu jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu na inny termin. "Bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy. Jednym z nich jest przesunięcie daty rozpoczęcia festiwalu na koniec czerwca - początek lipca 2020 roku" - przekazali organizatorzy.

Co roku w Cannes odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu. 73. edycja festiwalu, którego zwycięzcy nagradzani są Złotymi Palmami, miała odbyć się w dniach 13-23 maja. W czwartek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes poinformowali jednak, że z powodu pandemii koronawirusa, impreza nie może rozpocznie się w zaplanowanym terminie. 

"Dziś podjęliśmy decyzję: Festiwal w Cannes nie może odbyć się według ustalonego wcześniej terminu. Bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy. Jednym z nich jest przesunięcie daty rozpoczęcia festiwalu na koniec czerwca - początek lipca 2020 roku. Zdecydujemy o tym, jak tylko sytuacja zdrowotna we Francji i na świecie nam na to pozwoli" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie festiwalu. 

"W czasie tego kryzysu nasze myśli kierujemy w stronę ofiar COVID-19. Wyrażamy też solidarność z tymi, którzy zmagają się z tą chorobą" - dodali organizatorzy. 

Na przewodniczącego jury konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Cannes wybrano w styczniu tego roku Spike'a Lee. Amerykański reżyser ma na swoim koncie takie tytuły jak: "Rób co należy", "Cztery małe dziewczynki" czy "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Przed rokiem jury pod jego przewodnictwem nagrodziło Złotą Palmą film "Parasite". 

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano wcześniej też dwa inne festiwale filmowe: South By Southwest (Austin, USA) i Festiwal Filmowy w Sydney. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 29
Więcej o: