"Dekameron". Giovanni Boccacio i jego książka znowu popularni, powstaje nowa wersja

Giovanni Boccacio napisał "Dekamerona" w XIV wieku, ale dziś to lektura szczególnie popularna we Włoszech. Ludzie sięgają po opowiadania bohaterów, którzy uciekli przed epidemią, a włoscy licealiści postanowili nawet stworzyć współczesną wersję w czasie trwania pandemii koronawirusa.

Zainspirowani przez Boccaccia uczniowie jednego z włoskich liceów podjęli wyzwanie: napisać historie, w których dzielą się tym, jak spędzają dzień zamknięci w domu w związku z epidemią koronawirusa. Podobne opowiadało w "Dekameronie" dziesięcioro młodych mężczyzn i dziewcząt, kiedy wycofali się z Florencji, aby uciec przed czarną zarazą w 1348 roku.

"Opowiedz mi historię, w czasach epidemii opowiedz mi swoją historię"

Ze względu na przepisy wprowadzone przez władze, włoskie nastolatki uczą się w domu i nie mogą się spotykać, ale napisanymi opowieściami dzielą się na Instagramie. Opatrują je hasztagiem #decamerighi - to połączenie słów "dekameron" i nazwy szkoły - "Righi".

Oczy ciemności - książka o "wirusie z Wuhan" >>

"Kiedy wydaje się, że nie ma nadziei, opowiedz mi historię, w czasach epidemii opowiedz mi swoją historię" - takie wyzwanie czterech uczniów liceum naukowego Righi rzuciło swoim kolegom. Pietro Cannamela wpadł na pomysł, którym podzielił się ze swoją przyjaciółką Gabriele Mazzanti oraz Giovannim Zecchini i Matteo Trivisonno. Mają po 17-18 lat i znaleźli sposób na zabicie czasu, a może i stworzenie czegoś wartościowego, związanego z czasem epidemii.

Filmy o epidemii pozwalają się bać i oswoić ze strachem. Polecamy najciekawsze >>

Historie, napisane i wyrecytowane przez samych autorów, można znaleźć na Instagramie i na kanale Decamerighi na YouTube. Giovanni wyjaśnia, jaki był ich cel w tym niełatwym okresie:

Chcieliśmy spędzić czas w piękny sposób, a także pośmiać się z przyjaciółmi i uczniami Righi.

Cała akcja odbywa się za wiedzą dyrektora liceum.

<<Reklama>> Książka "Dekameron" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

Więcej o: