Rzeźba Igora Mitoraja na krakowskim Rynku Głównym dostała maseczkę higieniczną

Rzeźba "Eros bendato" autorstwa Igora Mitoraja, która jest stałym elementem krajobrazu krakowskiego Rynku Głównego, otrzymała ciekawy dodatek. Na odwróconej twarzy pojawiła się ogromna maska higieniczna.
Zobacz wideo

Jak podaje Gazeta Krakowska, na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się akcja z udziałem kilku osób, podczas której założono maskę na rzeźbę "Eros bendato". Happening ma na celu promowanie noszenia maseczek higienicznych w miejscach publicznych i pojazdach komunikacji zbiorowej, by ograniczyć zagrożenie epidemiczne spowodowane koronawirusem.

Zobacz też: MSZ dementuje informacje o blokadzie transportu maseczek do Włoch. "Solidaryzujemy się" >>

"Eros bendato" - bohater skandali

Rzeźba z brązu nazwana "Eros bendato" ("Eros spętany") przedstawiająca spętana głowę młodzieńca stoi na Rynku Głównym w Krakowie, nieopodal Wieży Ratuszowej. Na blogu Sztuka a Demokracja czytamy, że dzieło Igora Mitoraja sprowadzono na rynek w 2005 roku, ale lokalizacja ta od początku budziła kontrowersje. Po plebiscycie wśród mieszkańców "Erosa" przeniesiono przed Galerię Krakowską, jednak temu z kolei sprzeciwił się sam Igor Mitoraj - nie życzył sobie "eksponowania jego dzieła w pobliżu obiektu komercyjnego". Ostatecznie rzeźba cały czas znajduje się w oryginalnym miejscu. 

O "Erosie" ponownie zrobiło się głośno latem 2019 roku, kiedy Netflix w ramach promocji serialu "Dom z papieru" postanowił postawić obok rzeźby podobną do niej figurę maski Salvadora Dalego, noszonej przez bohaterów hiszpańskiej produkcji. W przekonaniu, że chodzi tylko o prezentację rzeźby, a nie reklamę, urząd miasta obciążył Netfliksa kwotą 274 zł. Po kontroli przeprowadzonej przez UMK urzędnicy wystawili jednak prawie 20 razy większy rachunek.

Czytaj więcej: Za 274 zł Netflix promował w Krakowie "Dom z papieru". Zapłacą jednak dużo więcej >>

Więcej o: