"Contagion. Epidemia strachu". Czołowy konsultant medyczny zakażony koronawirusem. "To może się przydarzyć każdemu"

Jak podały amerykańskie media, prof. Ian Lipkin, konsultant medyczny należący do ekipy filmowej "Contagion. Epidemia strachu", jest zakażony koronawirusem. Film Stevena Soderbergha z 2011 roku w ostatnim czasie ponownie zyskał popularność. W tym dramacie science-fiction nowy wirus roznosi się drogą kropelkową i zabija ludzi w kilka dni od zakażenia.
Zobacz wideo

Ian Lipkin, który pracował na planie "Contagion", to profesor epidemiologii, neurologii i patologii oraz dyrektor Centrum Infekcji i Odporności na prestiżowej uczelni Columbia University. W 2003 roku wspierał Światową Organizację Zdrowia podczas epidemii SARS w Chinach. Lekarz udzielił we wtorek wywiadu stacji Fox Business i oznajmił na antenie:

Chciałbym dziś powiedzieć, że cała ta sytuacja dotyka mnie [nie tylko profesjonalnie, ale i - przyp. red.] osobiście, ponieważ wczoraj zdiagnozowano u mnie COVID-19. To jest okropne. Jeśli to mogło przytrafić się mi, może się przytrafić każdemu.

Zobacz też: Hiszpański tenor Placido Domingo zakażony koronawirusem >>

Ian Lipkin: To, gdzie się zakaziłem, nie ma już znaczenia

W styczniu Lipkin udał się do Chin, aby badać koronawirusa i tuż po powrocie poddał się domowej kwarantannie. Jak sam twierdzi, choć ma podejrzenia, gdzie konkretnie mogło dojść do zakażenia, "to nie ma znaczenia" w momencie, gdy COVID-19 rozprzestrzenia się w szybkim tempie po Stanach Zjednoczonych. Lekarz podkreślił, jak ważna jest izolacja - zaznaczył, że to najlepsze narzędzie w walce z wirusem.

Film "Contagion. Epidemia strachu", przy którym Lipkin był czołowym konsultantem medycznym, łączy ze sobą wątki wielu bohaterów w obliczu bezlitosnej epidemii. Matt Damon gra zdradzonego męża, który walczy o życie córki, Gwyneth Paltrow - jego żonę. Marion Cotillard wciela się w przedstawicielkę szwajcarskiej organizacji zdrowotnej, porwaną dla wymuszenia okupu. Z kolei Laurence Fishburne i Kate Winslet odegrali role lekarzy, a Jude Law został blogerem. 

Streszczenie fabuły w kilku zdaniach może brzmieć tak: zmutowany śmiertelny wirus, przenoszony drogą kropelkową, zabija w kilka dni, więc ludzie panikują, a naukowcy walczą z czasem i szukają lekarstwa. Pierwszą ofiarą (to nie spoiler, bo twórcy zdradzają ten fakt w zwiastunie) jest żona Thomasa Emhoffa, Beth (Paltrow). Naukowcy, m.in. dr Erin Mears (Winslet) i dr Ellis Cheever (Fishburne), a także postać inspirowana samym Ianem Lipkinem (zagrał ją Elliott Gould) szukają szczepionki w Stanach, natomiast dr Leonora Orantes (Cotillard) próbuje walczyć z wirusem w Europie. Tymczasem w społeczeństwie epidemia strachu narasta...

Więcej o: