#KulturalnaStrefa. Dagadana i specjalna wersja piosenki. "Na chwilę zapomniałam o pustych ulicach"

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie szczedriwki "Shchedryi vechir". Tym samym dołącza do akcji #KulturalnaStrefa.

Wersja studyjna utworu miała premierę w styczniu tego roku. Wychodząc naprzeciw ograniczeniom związanym z koncertami, a także w ramach propagowania pozostawania w domu, zespół zdecydował się nagrać wersję #zostajemywdomu. I tak czwórka członków zespołu Dagadana, każdy z zacisza swojego domu, połączyło się za pomocą internetu i zarejestrowało całkiem nową wersję singla.

Dagadana: #zostajemywdomu i śpiewamy "Shchedryi vechir"

Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (noc z 13 na 14 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych. W kontekście obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa utwór nabrał nowego znaczenia, a jego przekaz jest jeszcze mocniejszy. 

Przy okazji premiery utworu "Shchedryi vechir" Dagadana zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze w 2020 roku. Materiał odwoływać się będzie głównie do starych pieśni życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się dobrem z wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.

- Jesteśmy w trakcie nagrań płyty. Część naszych instrumentów została w studio. W miarę możliwości pracujemy zdalnie. Najbardziej doskwiera brak możliwości wspólnego muzykowania na scenie, kiedy jest to nie tylko reakcja na to, co dzieje się pomiędzy nami, lecz także żywe reagowanie na energię publiczności i wysyłanie jej naszego przekazu - mówi Daga. - Jesteśmy zespołem, który sporo jeździ po świecie (25 krajów). I podróże to właśnie nasza codzienność. W tych wywróconych dla każdego okolicznościach trzeba się jakoś odnaleźć. Na nowej płycie (która ma ukazać się w czerwcu 2020) znajdą się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski i Ukrainy. Nawiązywać będą do tradycji śpiewu pieśni życzeniowych. Nagrywałam w swoim domu. Część moich instrumentów została u naszego basisty Mikołaja. Najbardziej doskwiera mi to, że nie mam obok siebie wybrzmiewających głosów Dany i Mikołaja. To we wspólnym śpiewaniu daje możliwość tworzenia jednego organizmu - dodaje.

 

Dana: Nagrywałam u siebie w domu na fortepianie i cały czas się bałam, by nie wbiegła moja córeczka Mariczka z kolejnym pomysłem na zabawę. To był pomysł Dagi, nie byłam przekonana od razu do niego, bo bardzo lubię żywe granie, kiedy jesteśmy obok siebie. Natomiast to nagranie dało mi dużo natchnienia i radości, na chwilę zapomniałam o pustych ulicach, nowinach. Tylko byłam z swoimi ukochanymi przyjaciółmi i śpiewałam, całemu światu życząc "na zdrowie"!

Mikołaj: Pierwsza myśl, która nasunęła mi się, kiedy uświadomiłem sobie, że trzeba na jakiś czas zawiesić publiczną działalność artystyczną, była taka, że nie możemy przestać tworzyć. Zamknięcie w czterech ścianach pomaga w przemyśleniu wielu rzeczy, ale też wyzwala więcej kreatywności. Jak funkcjonować w tych czasach? Można zacząć od wspólnego muzykowania przez internet. Tak też chwyciliśmy telefony i zaczęliśmy nagrywać. Ja swoją partię nagrałem w Częstochowie, w swojej pracowni pośród instrumentów, które dziewczyny zostawiły z myślą, że następny koncert odbędzie się niedługo i wkrótce się spotkamy.

Link do serwisów streamingowych >>

Bartosz: Jako że w tym trudnym dla nas wszystkich momencie został mi również ograniczony dostęp do mojej pracowni (a nie mogę sobie pozwolić na odroczenie ćwiczenia na instrumencie na czas nieokreślony), żona ugościła mnie w swojej pracowni, która jest najmniejszym pokojem naszego mieszkania. I w taki oto sposób na przestrzeni czterech metrów kwadratowych pomieściliśmy się z jej wielkim biurkiem, komputerem i moim ćwiczeniowym zestawem padów perkusyjnych. Na pomysł nagrania wpadła Daga i od razu mi się to spodobało. Bo chociaż na moment mogłem się poczuć, jakbym znowu grał z moimi przyjaciółmi. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się na scenie.

#KulturalnaStrefa - wspieramy twórców

W tym trudnym dla artystów czasie Wydawnictwo Agora we współpracy z Gazeta.pl oraz Wyborcza.pl zainicjowało akcję #KulturalnaStrefa - cykl działań online, dzięki którym słuchacze i czytelnicy będą mogli korzystać z kultury bez wychodzenia z domu.

Do inicjatywy dołączyły sklepy internetowe kulturalnysklep.pl oraz publio.pl - już niebawem na obu stronach znaleźć będzie można atrakcyjne rabaty na muzykę i książki wydawane przez Agorę. Kod, który należy podać przy zakupie, to KULTURALNASTREFA. Ponadto akcja objęta jest patronatem rozgłośni: TOK FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje i Radio Pogoda.

Zobacz wideo POPkultura - najnowszy odcinek
Więcej o: