Złote Globy zmieniają zasady ze względu na pandemię. Nie wymagają już premiery kinowej

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) przesuwa datę gali Złotych Globów, a także zmienia posób pracy. Likwiduje też zasadę dotąd konieczną do nominowania filmów.
Zobacz wideo Najlepsze kreacje 76. gali wręczenia Złotych Globów

Wcześniej, aby film był brany pod uwagę, musiał być wyświetlany w Los Angeles przez minimum siedem dni przed północą 31 grudnia roku, za który miałby otrzymać nagrodę. Teraz wystarczy, że premiera w Los Angeles jest planowana.

Złote Globy. Zmiany ze względu na koronawirusa na razie do końca kwietnia

Zmiany w regulaminie mają obowiązywać wstecznie od 15 marca do 30 kwietnia, ale HFPA ma zamiar monitorować sytuację związaną z koronawirusem i zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu.

Według nowych reguł, pokazy kinowe dla członków stowarzyszenia przyznającego Złote Globy zostają czasowo zawieszone. Ma to związek z czasowym zamknięciem kin w Los Angeles. W oświadczeniu HFPA pisze:

Dystrybutorzy muszą zapewnić wszystkim członkom HFPA link do filmu lub kopię DVD, tak, by mogli obejrzeć go w domach.

Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone Złote Globy, odbędzie się prawdopodobnie na początku 2021 roku (konkretna data nie została jeszcze ogłoszona). Wiadomo, że do poprowadzenia uroczystości zostały wybrane aktorki Tina Fey i Amy Poehler.

Nie tylko Złote Globy - zmiany dotykają też inne nagrody filmowe

Także zasady dotyczące przyznawania "telewizyjnych Oscarów", czyli nagród Emmy, zostały dostosowane do obecnej sytuacji. W związku z pandemią koronawirusa zmieniły się terminy m.in. głosowania na kandydatów do nominacji. Na razie nie ma informacji dotyczących przesunięcia samych imprez - 12 i 13 maja mają zostać wręczone Creative Arts Emmy, a na 20 maja jest zaplanowana gala, podczas której mamy poznać m.in. najlepszy serial dramatyczny.

Wiadomo już, że w terminie nie odbędzie się 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Miał rozpocząć się 12 maja. Na razie oficjalny komunikat brzmi: bierzemy pod uwagę kilka scenariuszy. Jednym z nich jest przesunięcie daty rozpoczęcia festiwalu na koniec czerwca - początek lipca 2020 roku.

Więcej o: