Olga Tokarczuk o epidemii koronawirusa: A może świat przed wirusem nie był normalny

Olga Tokarczuk w felietonie dla niemieckiego dziennika opisała, jak wygląda nowa rzeczywistość w czasie epidemii koronawirusa. "Świat przed wirusem nie był normalny" - pisze polska noblistka, zauważając, że Europa nie radzi sobie z kryzysem, który niesie ze sobą COVID-19.

Olga Tokarczuk na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podzieliła się swoją opinią na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Polska noblistka zauważyła, że w obliczu takiego zagrożenia "Unia Europejska w zasadzie skapitulowała i na czas kryzysu pozostawiła podejmowanie decyzji każdemu państwu z osobna".

Olga Tokarczuk o epidemii koronawirusa: Wszyscy stajemy się tak samo chorzy, tak samo przestraszeni

Według pisarki jest to jedna z największych porażek Unii. "Powróciły stare egoizmy, kategorie własny-obcy, z którymi walczyliśmy w nadziei, że już nigdy nie będą wpływać na nasze myślenie" - napisała m.in. w odniesieniu do zamkniętych granic.

Obawiam się, że wirus przypomni nam inną starą prawdę: jak różnimy się od siebie. Niektórzy z nas będą mogli polecieć prywatnym samolotem do swojego domu na wyspie lub odizolować się w domku w lesie. Inni pozostaną w miastach, aby utrzymać funkcjonowanie sieci elektrycznych i wodnych. Jeszcze inni ryzykują zdrowie w pracy w sklepach i szpitalach. Niektórzy zarobią na epidemii, inni stracą oszczędności całego życia.

- pisze Olga Tokarczuk. Pisarka zauważa, że czeka nas rzeczywistość inna, od tej, która do tej pory była nam znana, a wymuszona kwarantanna może być okazją do poznania prawdy o nas samych i naszych relacjach. Wcześniej noblistka podkreśliła, że wirus może nam przypomnieć, jak bardzo człowiek naruszył normy, którymi rządzi się świat:

Czy nie jest tak, że wróciliśmy do normalnego rytmu życia? To nie wirus naruszył normy, a może jest wręcz odwrotnie: że ten gorączkowy świat przed wirusem nie był normalny? W końcu wirus przypomniał nam o tym, co tak namiętnie tłumiliśmy: że jesteśmy delikatnymi istotami zbudowanymi z najdelikatniejszej materii. Że umieramy, że jesteśmy śmiertelni. Że nie jesteśmy oddzieleni od świata przez naszą "ludzkość", ale że świat jest rodzajem dużej sieci, połączonej z innymi istotami poprzez niewidzialne wątki zależności i wpływów. Że jesteśmy współzależni i bez względu na to, skąd pochodzimy, jakim językiem mówimy i jakiego koloru jest nasza skóra, stajemy się tak samo chorzy, tak samo przestraszeni.
Więcej o:
Komentarze (308)
Olga Tokarczuk o epidemii koronawirusa: A może świat przed wirusem nie był normalny
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 153 razy 129

  pełna zgoda... też od wielu lat mówię i myślę o tym że świat a zwłaszcza Polska zwariował...chory kult celebrytów... narastanie bezczelności kleru ze swoją średniowieczną retoryką... rozbuchany kosumpcjonizm..dewastacja przyrody.. ewolucja kłamstw w prawdę...głupoty w cnotę.. itd itd...

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 96 razy 88

  Nie był normalny.
  Ale to jeszcze nie oznacza, że po wirusie BĘDZIE.

 • pruch15

  Oceniono 69 razy 63

  Zgadzam się, więcej, uważam, że wirus to tylko ostrzeżenie to tylko przykład na to co nas czeka jak się nie opamiętamy i dalej będziemy niszczyć ziemię; truć , zaśmiecać, wycinać lasy..., wirus "pokazuje" jak będziemy umierać jak już nie będziemy mieli czym oddychać bo uniemożliwi nam to smog lub zabraknie tlenu w powietrzu.

 • kinlej

  Oceniono 65 razy 61

  świat w którym ludzie robią setki zdjęć tylko swojego ryja i wstawiają na specjalną stronę w internecie zdecydowanie nie jest normalny.

 • iso669

  Oceniono 81 razy 59

  Oczywiście, że nie był normalny. Planeta Ziemia zaczyna w końcu odżywać od destrukcyjnego działania człowieka.

 • rumakmorski

  Oceniono 91 razy 59

  Bardzo mnie przygnębia, że trzeba było aż takiej klęski, żeby dostrzec to, o czym mówi Pani Olga.

 • jan.novak

  Oceniono 49 razy 43

  Jak Australia się spaliła to nikt z władców nawet nie skomentował, teraz jest następny sygnał od natury.

 • corkabahometa

  Oceniono 45 razy 41

  Ludziom sie potryndolily priorytety. Wszystkie.
  Swiat, w ktorym wiekszosc ludzi najwiecej czasu, energii i zapalu wklada w selfie aspirujac do wizerunku, ktory pozostaje plaski, powierzchowny i plytki jak samo zdjecie.
  Swiat, w ktorym instainfluencerzy sa autorytetami a ludzie czerpia "wiedze" z facebooka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX