"'Dżuma' Alberta Camusa kupowana 10 razy chętniej niż rok temu". Co teraz czytają Polacy?

- W okresie pandemii liczba nowych klientów kupujących książki na Empik.com podwoiła się i dużo częściej niż dawniej wybierają audiobooki oraz e-booki - informuje sieć. Jakie tytuły są obecnie najpopularniejsze? M.in. kryminały i książki o epidemii.

Ponad 20 proc. wszystkich kupujących w serwisie w dwóch ostatnich tygodniach marca wybierało książki cyfrowe (e-booki i audiobooki), podczas gdy wcześniej tą kategorią była zainteresowana co siódma osoba. Szczególny wzrost widoczny jest w przypadku książek dla dzieci (+300 proc.) i w grupie czytelników w wieku 15-18 lat (+200 proc.). - Spodziewamy się, że wkrótce cyfrowa forma konsumpcji książek będzie w dużym stopniu wspierać całą branżę - mówi Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Empiku.

Zobacz wideo Polecamy książki do czytania i słuchania. I nie tylko [POPkultura]

Coraz częściej słuchamy książek

Audiobooki często wybierane są z myślą o dzieciach. Ponad 16 proc. słuchających odtwarza książki dla najmłodszych - w ostatnich dwóch tygodniach marca ta grupa abonentów przesłuchała już ponad 20 proc. wszystkich tytułów dla dzieci w aplikacji Empik Go. Widać też wyraźny wzrost zainteresowania lekturami szkolnymi, które stanowią kolejne 5 proc. wszystkich przesłuchanych pozycji. Chętnie wybierane są także kryminały i literatura obyczajowa.

Szczególny wzrost zainteresowania notują tytuły dla dzieci, literatura piękna, kryminał/sensacja, literatura obyczajowa i publikacje o tematyce epidemii. Ewa Szmidt-Belcarz:

Odbiorcy chętnie sięgają po tegoroczne i zeszłoroczne bestsellery oraz twórczość popularnych autorów, w tym Remigiusza Mroza, Blanki Lipińskiej czy Alexa Michaelidesa ('Pacjentka'). Widzimy także wzrost zainteresowania książkami o tematyce epidemii - w topach sprzedaży pojawiają się m.in. 'Dżuma' Alberta Camusa, która obecnie jest wybierana 10 razy chętniej niż rok wcześniej. Do Top 100 Empik.com wskoczył także tytuł 'Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości' Jennifer Wright.

- W książkach szukamy też tłumaczenia obecnej rzeczywistości, oparcia, lepszego zrozumienia i sposobu na odnalezienie się w trudnej dla każdego z nas sytuacji. W tym kontekście kilkukrotnie sprzedaż zwiększyły książki Harariego czy pozycje takie jak: "Jak uspokoić swoje myśli" Sarah Knight czy "Factfulness" Hansa Roslinga - ta ostatnia notująca 10-krotnie większe zainteresowanie. Co ciekawe, nie sięgamy już tak chętnie po książki kucharskie - dodaje Szmidt-Belcarz.

Królem Remigiusz Mróz, królową Blanka Lipińska

Popularność Mroza i Lipińskiej, od dłuższego czasu poczytnych autorów, jest zauważalna nie tylko w Empiku. W serwisie publio.pl, który sprzedaje e-booki na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych powieści jest teraz najnowsza część historii prokurator Joanny Chyłki - "Ekstradycja" Remigiusza Mroza. Premierę miała 25 marca. Z kolei "Kolejne 365 dni" Blanki Lipińskiej znalazło się na siódmym miejscu. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych e-booków są również "Dżuma" Camusa oraz "Zaraza" - reportaż Jerzego Ambroziewicza o epidemii ospy, która miała miejsce we Wrocławiu w 1963 roku.

Przez dwa miesiące 1963 roku Wrocław był zamkniętym miastem. Tak walczyli z epidemią ospy prawdziwej >>

Jeśli chodzi o audiobooki, w publio.pl także znajdziemy Blankę Lipińską (w 10-ce jest jej cała trylogia), Mroza (najniższy stopień podium dla "Ekstradycji"). Widać popularność pozycji dla dzieci i młodzieży. Na czwartym miejscu najchętniej kupowanych jest "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego, a na 10. "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy. "Załapali się" także "Bieguni" Olgi Tokarczuk, a na pierwszym miejscu jest powieść uznana przez Stanisława Lema za najoryginalniejszą książkę SF, nagrodzona prestiżową Złotą Sepulką - "Limes inferior" Janusza A. Zajdla.

Z kolei Storytel praktycznie zdominował Remigiusz Mróz. Aktualnie trzy jego pozycje zajmują całe podium najpopularniejszych tytułów serwisu (to "Behawiorysta", "Zaginięcie" oraz "Hashtag"). W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze dwie jego książki. Są w niej także "365 dni" i "Kolejne 365 dni" oraz "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling w interpretacji Piotra Fronczewskiego.

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk do słuchania. Audiobook czytają m.in. Agata Kulesza i Wiktor Zborowski >>

Co nie dziwi, w ostatnim tygodniu w Audiotece najchętniej wybierane były "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, które miały premierę kilka dni temu. Tuż za nią jest Mróz z "Ekstradycją", miejsca piąte i szóste odpowiednio "Dżuma" Camusa i "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Marqueza (obie czytane przez Adama Ferencego).

Więcej o: