Minister kultury Piotr Gliński poinformował w TVP Info, że już prowadzi w ministerstwie rozmowy o przesunięciu środków, aby zwiększyć kwotę 20 milionów złotych przeznaczoną na realizację programu "Kultura w sieci". Przyznał, że "Mamy 20 mln zł, ale przy takim zainteresowaniu to może być za mało".
W ramach programu antykryzysowego można zwracać się o sfinansowanie różnych projektów artystycznych. Może to być na przykład czytanie książki lub sztuki, malowanie obrazu lub działalność edukacyjna. Wysokość przyznanego dofinansowania waha się od pięciu tysięcy do 150 tysięcy złotych.
Minister informuje i przypomina:
Dzisiaj do północy przyjmujemy wnioski w programie "Kultura w sieci". Jeśli chodzi o dotacje, czyli tę część programu skierowaną do instytucji kultury, to złożonych jest już 1641 wniosków.
Minister Gliński podkreślił, że nie jest to jedyny sposób wsparcia pracowników kultury, dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.
Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc dla podmiotów działających na polu kultury, ale też dla osób samozatrudnionych i pracujących na umowę o dzieło czy umowę-zlecenie. Na antenie TVP Info przypomniał, że można ubiegać się o jednorazowe zapomogi:
Artysta będący w trudnej sytuacji może wystąpić o zapomogę w wysokości 1800 zł. Jest to jednorazowe wsparcie, ale po jakimś czasie można o nią wystąpić ponownie. Zwiększyliśmy już znacznie pulę środków na ten cel.
Piotr Gliński przypomniał, że istnieją też takie formy wsparcia jak dotacje, zwolnienia z ZUS, minipożyczki czy przełożenie spłat kredytów. Dodał, że łączna wartość wsparcia dla kultury może wynieść do czterech miliardów złotych złotych.