W związku z pandemią koronawirusa od kilku tygodni są zamknięte m.in. teatry i kina. Niektórzy dystrybutorzy zdecydowali się na pokazywanie (nawet na premiery) produkcji w streamingu. "Wzrost popularności platform VOD w ostatnim czasie jest znaczący, a rząd to widzi i chce wykorzystać" - pisaliśmy 22 kwietnia, powołując się na ustalenia spidersweb.pl. Teraz okazuje się, że obowiązek wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej znalazł się w zapisach tarczy antykryzysowej 3.0.
Według informacji, jakimi dysponujemy w tym momencie, 1,5 proc. przychodów na rzecz PISF będą musiały zapłacić podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie na terytorium Polski. To są tacy giganci jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video, Apple+, CDA.pl, Ipla oraz Player.pl czy VOD.pl. Rząd podkreślił co prawda, że część najmniejszych dostawców będzie zwolniona z tych wpłat, ale nie doprecyzował, na jakiej podstawie będzie dokonywana ocena, które spółki będą zaliczone do zwolnionej z podatku grupy.
Pieniądze z nowego podatku zostaną w całości włączone do budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który w ramach swojej działalności dotuje produkcję filmów, przyznaje stypendia scenarzystom, a także współfinansuje festiwale, szkoły filmowe i kina. Jak wylicza rząd, opierając się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, w tym roku do PISF może trafić ok. 15 mln złotych, natomiast w latach następnych 20 mln złotych. Najwięcej wg szacunków miałby zapłacić Netflix - 1,5 proc. przychodów platformy to ok. 6,44 mln złotych. Ponad 4 mln wpłaciłby Polsat, właściciel serwisu Ipla, a TVN, do którego należy Player.pl, musiałby liczyć się z sumą ok. 1,53 mln złotych.
Od 2005 roku budżet PISF zasilają właściciele kin, stacje telewizyjne, dystrybutorzy filmowi i kablówki. Po tym, jak w połowie marca rząd zdecydował m.in. o zamknięciu placówek oświatowych i kulturalnych, wniosek o obłożenie platform streamingowych podatkiem zgłosił w ministerstwie kultury powołany przez PISF zespół ds. kryzysu w branży kinematograficznej. Na razie nikt nie odpowiedział jeszcze na pytanie, czy w związku z koniecznością wpłacenia pieniędzy do budżetu PISF wzrosną ceny usług serwisów streamingowych.
28 kwietnia rząd przyjął nową wersję przepisów osłonowych związanych z epidemią koronawirusa. Tarcza Antykryzysowa 3.0 ma umożliwić większej grupie przedsiębiorców zwolnienie ze składek na ZUS. Tarcza reguluje też kwestie egzekucji długów, porządku publicznego, zmienia też prawo łowieckie czy telekomunikacyjne.
Tarcza antykryzysowa 3.0 przyjęta przez rząd. Zwolnienia z ZUS dla większej grupy przedsiębiorców >>