Oscary. Przez pandemię koronawirusa Amerykańska Akademia Filmowa zmienia zasady gry

Pandemia koronawirusa dotkliwie obchodzi się z branżą filmową - kina są zamknięte, więc nie odbywają się premiery, a to z kolei skutecznie uniemożliwia twórcom nie tylko zarabianie, lecz także i ubieganie się na tradycyjnych zasadach m.in. o nominacje do Oscarów. Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła więc zmienić dotychczasowy regulamin.
Zobacz wideo

Dotychczas każdy film, który miał szansę zostać kandydatem do Oscara, musiał być pokazywany w kinach co najmniej przez tydzień, trzy razy dziennie. W dobie pandemii koronawirusa setki premier, m.in. najnowsza część przygód Jamesa Bonda czy "The French Dispatch" Wesa Andersona, przełożono. Część twórców zdecydowało się na wypuszczanie filmów wprost do serwisów VOD - tak stało się m.in. z "Trollami 2", co dało rekord finansowy VOD w historii studia Universal Pictures. Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła wykazać się w tych okolicznościach elastycznością - ale tylko w tym roku.

Akademia Filmowa zaprasza do oscarowego wyścigu filmy na VOD

Jak czytamy w oświadczeniu na stronie Akademii, filmy, dla których zaplanowano na ten rok premierę kinową, ale odbyła się ona ostatecznie w serwisach streamingowych lub VOD, nadal mają szansę zakwalifikować się do walki o tytuł najlepszego filmu na następujących warunkach:

Oprócz spełnienia wszystkich innych istniejących wymagań kwalifikacyjnych film musi zostać udostępniony na zabezpieczonej platformie Academy Screening Room, przeznaczonej wyłącznie dla członków Akademii, w ciągu 60 dni od wypuszczenia filmu do streamingu lub wydania VOD.

Ponadto Akademia ogłosiła, że kiedy amerykańskie kina zostaną ponownie otwarte, wspomniane wyjątki od zasad nie będą już obowiązywać, ale Akademia rozszerzy za to liczbę kwalifikujących się kin poza Los Angeles na miasta takie jak Nowy Jork, San Francisco, Chicago, Miami i Atlanta.

Oprócz zmian niejako wymuszonych przez pandemię pojawiło się kilka innych nowości. W 2021 roku zostanie wręczona nagroda za najwybitniejszą pracę dźwiękową, która połączy rozdawane do tej pory osobno wyróżnienia za miksowanie i edycję dźwięku. Dodatkowo wszyscy uprawnieni członkowie Akademii otrzymają możliwość wstępnego głosowania na kandydatów w kategorii najlepszy film międzynarodowy, których z kolei również będzie można zgłaszać poprzez wspomnianą wcześniej platformę Academy Screening Room. Co ciekawe, uprawnieni nie oddadzą głosów bez spełnienia wymogu uprzedniego obejrzenia filmów.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy odbędzie się 93. ceremonia rozdania Oscarów. Pierwotnie zaplanowano ją na 28 lutego 2021 roku, ale data obecnie stoi pod znakiem zapytania. Szefostwo zarządu Akademii zapewniło jednak, że gala na pewno dojdzie do skutku, bez względu na opóźnienia.

Więcej o: