Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 22 kwietnia opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury w związku z ponownym otwarciem. Muzea i galerie sztuki powinny ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.
Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Minister Piotr Gliński przypomina jednak, że zdjęcie zakazu działalności, nie oznacza jednoznacznie nakazu ich ponownego otwarcia. Decyzję o czasie i tempie otwierania placówek, jak i sposobach na zapewnienie ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.
W pierwszym okresie, udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów on-line. Od 20 kwietnia dostępne z powrotem dla publiczności są parki i ogrody przy muzeach i galeriach sztuki.
Biblioteka Narodowa rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni. Sugeruje też umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.
Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów. Oznacza to, że do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 metrów kwadratowych mogą wejść jednocześnie cztery osoby na jedną kasę, a do sklepów, których powierzchnia jest większa niż metrów kwadratowych - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Sugeruje się też ustawienie przesłony ochronnej i używanie maseczek oraz rękawiczek.
Ministerstwo kultury przypomina, że nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach. Resort wspólnie z Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego i Instytutem Muzyki i Tańca powołały roboczy zespół do spraw wypracowania wytycznych dla teatrów, oper, baletów, filharmonii i innych instytucji prowadzących działalność artystyczną. Efekty pracy zespołu zostaną zaprezentowane do połowy maja.