Korea Południowa otwiera część kin. Za przykładem idą Czechy

Portal Deadline poinformował, że w tym tygodniu w Korei Południowej zostanie otwarta część największych kin w kraju. Tymczasem Czesi odwołali letni festiwal filmowy w Karlowych Warach, ale planują odmrozić kina szybciej niż planowali.
Zobacz wideo

Korea Południowa szykuje się do otworzenia kin w całym kraju po zamrożeniu sporej części z nich. Według portalu Deadline już w najbliższych dniach pracę na nowo rozpoczną dziesiątki kin sieci Megabox, CGV i Lotte. Jednym z pierwszych tytułów, które trafią na ekrany, jest animacja "Trolle 2", która podbiła amerykańskie serwisy VOD i zarobiła za ich pośrednictwem rekordową kwotę ponad 90 mln dol. Rząd Korei zapowiedział, że zapewni przemysłowi filmowemu budżetowy zastrzyk w postaci 17 mld wonów (14 mln dol.) w ramach awaryjnego planu pomocy temu sektorowi gospodarki. Obiecano także 90 proc. obniżkę opłat uiszczanych przez kina na fundusz rozwoju filmu

Zobacz też: Netflix ma płacić podatek, bo Gliński chce "wzmacniać polski rynek filmowy". Filmowcy apelują w sprawie składki >>

Czechy. Festiwal w Karlowych Warach odwołany, ale powrót do kin jeszcze w tym miesiącu

Przemysł filmowy ruszy ponownie już niebawem u naszych sąsiadów. Decyzją organizatorów Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, który miał w tym roku odbyć się w dniach 3-11 lipca, został odwołany jak zdecydowana większość zaplanowanych na lato imprez masowych. Jak podała agencja Reuters, zamiast tego organizatorzy planują zaoferować wybrane pozycje filmowe w kinach po tym, jak rząd otworzy je ponownie 25 maja. Dyrektor festiwalu, Jiri Bartoska, powiedział w komunikacie wideo, że "poszukiwanie mniejszych lub alternatywnych opcji byłoby sprzeczne z głównym celem festiwalu, który stanowi zgromadzenie widzów i twórców filmowych, aby wspólnie mogli doświadczać filmów”.

Zobacz też: Open'er Festival 2020 odwołany. Znamy daty przyszłorocznej edycji >>

Kiedy otwarcie kin w Polsce?

Podczas ostatniej rządowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że od 4 maja wprowadzany będzie II etap łagodzenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Po majówce otwarte będą galerie handlowe, hotele, a także biblioteki i galerie sztuki. Planowo III etap łagodzenia restrykcji ma zostać ogłoszony za dwa tygodnie - najprawdopodobniej wtedy dowiemy się, kiedy będzie można ponownie odwiedzać kina. Premier zastrzegł jednak, że w zależności od rozwoju sytuacji z epidemią koronawirusa rząd będzie mógł podjąć decyzję o odłożeniu III etapu w czasie.

Więcej o: