Netflix zapłaci polskiej firmie miliony za pracę nad drugim sezonem "Wiedźmina". Kiedy premiera?

Platige Image poinformowało, że będzie tworzyć efekty specjalne także do drugiego sezonu "Wiedźmina" z Henrym Cavillem w roli głównej. Netflix zdecydował się też na współpracę ze spółką zależną tej samej firmy - Platige Films będzie producentem wykonawczym wszystkich ośmiu odcinków nowej serii.
Zobacz wideo

"Wiedźmin" na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego to ciągle jeden z najpopularniejszych seriali, które stworzył Netflix. W lutym 2020 roku ruszyły prace na planie filmowym drugiego sezonu, jednakże zdjęcia zostały zawieszone z powodu koronawirusa: zachorował znany z "Gry o tron" Kristofer Hivju, który wciela się w Nivellena. Aktor ma się już dobrze, zaś polska firma Platige Image donosi, że będzie czuwać także nad drugim sezonem serialu, nie tylko przy efektach specjalnych, za co ma otrzymać milionową gażę.

>>> Jak "Wiedźmin" wyglądałby bez efektów specjalnych? Platige Image pokazuje ujęcia z serialu<<<

Netflix zapłaci 7 mln złotych polskiej firmie za pracę nad "Wiedźminem"

Platige Image było jedynym studiem spoza Wielkiej Brytanii, które pracowało przy efektach specjalnych w pierwszym sezonie "Wiedźmina". Efekty pracy naszych fachowców było widać w każdym odcinku serialu - to oni stworzyli m.in. czarodziejskie portale czy drzewo Shan-Keyan. Polscy graficy będą pracować także nad efektami specjalnymi do drugiego sezonu, a polskie studio jest częścią zespołu odpowiedzialnego produkcję i postprodukcję "Wiedźmina". Z kolei w roli producentów wykonawczych wszystkich nowych odcinków wystąpią pracownicy Platige Films, spółki zależnej Platige Image.

Za pracę nad drugim sezonem "Wiedźmina" polska firma ma otrzymać od Netfliksa 7,2 mln złotych - podaje bankier.pl. Dla porównania dodajmy, że szacowany koszt każdego z epizodów pierwszej serii wynosił 41 mln zł. Szacuje się, że praca nad samymi efektami specjalnego do jednego odcinka średnio trwała około trzech tygodni, co oznacza, że polskie studio było zaangażowane w cały proces przez około pół roku. Podobnie będzie zatem w przypadku kolejnej odsłony przygód Geralta. 

>>>"Kierunek: Noc". Serial inspirowany książką Jacka Dukaja od 1 maja na Netfliksie<<<

Platige Image ma na koncie ponad 200 branżowych nagród i wyróżnień, w tym także nagrodę BAFTA i nominacje do Oscara, Złotej Palmy w Cannes i Złotych Lwów w Wenecji. Najpopularniejsze animacje studia to nominowana do Oscara "Katedra" Tomasza Bagińskiego z 2002 roku, "Sztuka spadania", "Arka", "Kinematograf", czy animowane przerywniki filmowe do gier z serii "Wiedźmin". To także ta firma odpowiada ze serię sympatycznych reklam dla piwa Żubr, tworzyła też animacje dla takich międzynarodowych spółek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, History, Vodafone.

Kiedy będzie premiera drugiego sezonu "Wiedźmina"?

Poświęcony śledzeniu wszystkich doniesień o serialu serwis Redanian Intelligence donosi, że Platige Image ma ukończyć pracę nad efektami specjalnymi do lipca 2021 roku. W przypadku poprzedniej serii termin był wyznaczony na listopad 2019 roku, a premiera odbyła się w grudniu. W świetle tych informacji można więc wnioskować, że drugi sezon zobaczymy w sierpniu 2021 roku. Jednak ta szacunkowa data może ulec zmianie.

Przypomnijmy, prace na planie "Wiedźmina" zostały wstrzymane po miesiącu, co oznacza, że przed ekipą ciągle pozostaje jeszcze niemal rok kręcenia zdjęć. Portal Deadline szacuje, że branża filmowa wróci do pracy w okolicach września, więc prawdopodobnie wtedy też wznowione zostaną zdjęcia na planie ekranizacji książek Andrzeja Sapkowskiego.

<<Reklama>> Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: