Muzea i galerie sztuki muszą ograniczać liczbę zwiedzających a także zmienić trasy zwiedzania tak, by możliwe było utrzymanie odpowiedniego dystansu. Muszą też zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.
Pierwszych zwiedzających wpuścił 4 maja Zamek Królewski w Warszawie. O 11.15 przywitał ich dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski, który przy akompaniamencie hejnału warszawskiego symbolicznie otworzył Bramę Zegarową. Ze względów bezpieczeństwa dla zwiedzających dostępna jest tylko Trasa Królewska. Obejmuje ona: Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady. Zwiedzać można tylko indywidualne, a muzeum musi zachować limit do stu osób na godzinę.
Łazienki Królewskie w Warszawie otworzą się dla zwiedzających 5 maja. W poszczególnych budynkach w parku przebywać będzie mogła ograniczona liczba osób: w Pałacu na Wyspie - maksymalnie 25 osób, Białym Domu - maksymalnie 6, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - maksymalnie 3 osoby. Obowiązywać będzie również ograniczenie czasu zwiedzania: w Pałacu na Wyspie będzie można spędzić 30 minut, Białym Domu - 15 minut, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - 20 minut.
Ostateczną decyzję o terminie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Od 20 kwietnia dostępne dla publiczności są znów parki i ogrody przy muzeach i galeriach sztuki.
Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski tłumaczy, że biblioteki także mogą w ograniczonym zakresie otworzyć swoje budynki:
W pierwszej kolejności powinna być uruchomiona wypożyczalnia, aby czytelnicy mogli oddać książki pożyczone przed epidemią, ale także wypożyczyć nowe. Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelni aż do uruchomienia czwartego etapu znoszenia obostrzeń wynikających z epidemii, czyli do czasu, kiedy zostaną otwarte teatry i kina.
Wyjaśnia, że decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organizatorem po konsultacji z sanepidem. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę liczbę użytkowników i warunki lokalowe.
Bibliotekarze muszą być wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. W rekomendacjach Biblioteka Narodowa zaleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek.