Konkurs Chopinowski nie odbędzie się w tym roku. Organizatorzy przełożyli wydarzenie na 2021 rok

Ze względu na pandemię koronawirusa osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Konkurs odbędzie się w dniach 2-23 października 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Konkurs Chopinowski to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Zainaugurowany został w 1927 r. z inicjatywy profesora Jerzego Żurawlewa. Jego pierwszym zwycięzcą został rosyjski pianista Lew Oborin. Osiemnasta edycja miała odbyć się w 2020 roku, jednak z powodu koronawirusa, wydarzenie zostało przełożone o rok.

Konkurs Chopinowski został przełożony na 2021 rok

Decyzję o przeniesieniu konkursu podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w porozumieniu z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Arturem Szklenerem. Decyzję poprzedziły konsultacje z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. Dyrektor Artur Szklener przekazał mediom:

Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby osiemnasta edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem Konkursu na rok 2021.

Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie, zaś bilety zakupione na przesłuchania konkursowe zachowują ważność. Szczegółowe informacje dotyczące XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina podane zostaną 14 maja.

Więcej o: