Netflix pomaga polskim filmowcom. Wpłaci 2,5 mln zł na utworzenie specjalnego funduszu

Netflix przekazał Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych 2,5 miliona złotych na utworzenie funduszu dla najbardziej poszkodowanych zamrożeniem rynku fimowców. Hasło akcji to "Producenci pomagają ekipom".
Zobacz wideo

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych we współpracy z serwisem Netflix ogłosiły utworzenie nowego funduszu pomocowego dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w Polsce. To część akcji wsparcia dla twórców z całego świata, którą platforma ogłosiła już 20 marca.

>>>"Kierunek Noc". Tomasz Bagiński tłumaczy, dlaczego serial na bazie polskiej książki powstał w Belgii<<<

Netflix przekazał 2,5 mln zł na pomoc polskim filmowcom

Fundusz tworzony z KIPĄ ma pomóc przede wszystkim osobom pracującym przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach czy dźwięku, które często pracują jako freelancerzy i nie mogą teraz pracować ze względu na niemal całkowite zatrzymanie produkcji filmowych. Anna Nagler, która niedawno objęła w Netfliksie stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za produkcje lokalne w Europie Środkowej i Wschodniej przekazała w komunikacie prasowym:

Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym - zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys.

Prezes Izby Producentów Audiowizualnych, Alicja Grawon-Jaksik, podsumowała pomoc: "Te środki pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest".

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), podobnie do innych organizacji na całym świecie (np. w USA Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Brazylii, Kolumbii czy Meksyku), jest częścią funduszu o wartości 30 milionów dolarów na rzecz walki z kryzysem, która zostanie przeznaczona na pomoc dla pozostających bez pracy ekip filmowych i telewizyjnych w poszczególnych krajach.

>>>Netflix zapłaci polskiej firmie miliony za pracę nad drugim sezonem "Wiedźmina". Kiedy premiera?<<<

20 marca Netflix ogłosił stworzenie funduszu o wartości 150 milionów dolarów dla twórców, których miejsca pracy zostały zagrożone przez trwającą pandemię koronawirusa. Większość z tych środków zostanie przeznaczona na wsparcie najbardziej poszkodowanych pracowników produkcji własnych Netfliksa w Polsce i na całym świecie. Netflix to jeden z największych na świecie rozrywkowych serwisów streamingowych, z którego korzysta ponad 158 mln płacących abonament użytkowników w ponad 190 krajach na całym globie.

Więcej o: