18 maja ruszy działalność kin plenerowych. Filmowcy wracają na plany zdjęciowe
Polski rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i od 18 maja rusza z III etapem odmrażania gospodarki. Oprócz otwarcia lokali gastronomicznych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich czy zmian w szkolnictwie, nowa sytuacja czeka także branżę rozrywkową - ale do zwykłego kina w maju nie pójdziemy.
Zobacz też: 47 sal kinowych w twoim domu. Powstaje największe na świecie wirtualne kino >>
Jak będą działać kina plenerowe i samochodowe?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o rygorze obowiązującym w przypadku kin samochodowych i plenerowych. Widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, mogą być dostarczane do pojazdu wyłącznie przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów, którzy równocześnie powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe.
Filmowcy pracują nad wytycznymi, by spokojnie wrócić na plany
Jeśli chodzi prace na planach zdjęciowych, MKiDN zaleca m.in. by wszyscy członkowie ekipy pracowali w maseczkach, o ile nie uniemożliwia im to skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Wyjątki obejmują aktorów ze względu na charakteryzację i fryzury - w tym wypadku zalecane jest zachowanie przez nich dystansu wobec innych członków ekipy filmowej. Rekomenduje się też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie w zależności od charakteru realizowanego dnia zdjęciowego i rozmieszczanie ekipy w taki sposób, żeby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie.
Kiedy otwarcie instytucji kultury dla publiczności?
Rząd planuje ponownie otworzyć dla publiczności instytucje kultury w kolejnym etapie rozmrażania gospodarki, który rozpocznie się najprawdopodobniej w czerwcu, jeżeli będzie temu sprzyjać sytuacja epidemiologiczna. MKiDN zapewnia, że "w celu właściwego przygotowania przewidzianego w IV etapie powrotu do publicznych form kultury i rozrywki, konieczne jest też podjęcie działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, m.in. odbywanie prób i ćwiczeń bez publiczności, a także dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych".
Tym samym do prób będą mogły wrócić teatry dramatyczne, muzyczne i lalkowe, filharmonie, opery teatry baletowe. "Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić - oprócz instytucji kultury - także zespoły, orkiestry i grupy artystyczne zorganizowane w formule NGO, często działające w domach i ośrodkach kultury. Będzie też możliwość dokonywania nagrań fonograficznych i audiowizualnych, dzięki czemu wiele zespołów artystycznych będzie mogło powrócić do działań zapewniających im dodatkowy dochód, jak również realizacji zaplanowanych już projektów" - czytamy na stronie rządu.
-
Kamil Durczok chce pozwać Latkowskiego i TVP za "Taśmy Amber Gold". "Kryminalisto, zacznij się bać"
-
Obejrzałam pierwszy odcinek "Rysy" i bardzo szybko chcę zobaczyć kolejne. To kawał soczystego kryminału
-
Terroryści z ISIS grożą śmiercią aktorom z filmu Netfliksa. "Wiemy, gdzie mieszkasz"
-
Trójka straciła połowę słuchaczy. Jest wniosek o dymisję prezeski Polskiego Radia
-
Peter Mark Richman nie żyje. Aktor znany z "Dynastii" miał 93 lata
- Pamiętacie Doogiego Howsera? Powstaje nowa wersja, teraz w szpitalu będzie pracować dziewczyna
- Lisa Kudrow o powrocie "Przyjaciół": Coś tam już nagrałam. Będzie świetnie
- Daria Zawiałow wydała singiel "Kaonashi" z nowej płyty. Teledysk porusza temat przemocy domowej
- W nowym teledysku Fabijańskiego zagrała Natalia Siwiec. "To eksplozja fantazji erotyczno-miłosnych mężczyzny"
- Filmy Netflix 2021 - styczeń zapowiada się naprawdę emocjonująco. Daj się wciągnąć w najlepsze historie