Ministerstwo daje pieniądze na "Kulturę w sieci". Dofinansowanie m.in. dla Jandy i Steczkowskiej

Narodowe Centrum Kultury ogłosiły wyniki naboru do programu "Kultura w sieci", finansowanego ze środków MKiDN. Jego celem jest wsparcie artystów i instytucji kultury w czasie epidemii koronawirusa. Na dotacje w łącznej kwocie 60 mln złotych będą mogły liczyć 1182 zwycięskie projekty, wśród których znalazły się koncerty znanych osób czy spektakl teatralny on-line przygotowany przez fundację Krystyny Jandy.

"Kultura w sieci" to program Narodowego Centrum Kultury, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie artystów i instytucji kultury w czasie epidemii koronawirusa, która doprowadziła do zamknięcia teatrów, filharmonii czy jeszcze do niedawna muzeów i galerii sztuki. Publiczne środki dofinansują działalność kulturalną i artystyczną, która musiała przenieść się do internetu. 

"Kultura w sieci". Dofinansowanie otrzymają 1182 projekty. Środki otrzymają też znane nazwiska

W piątek NCK ogłosiło listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków. "Kultura w sieci spotkała się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem: do programu zgłoszono łącznie 5 948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty. Już w maju rozpoczniemy etap zawierania umów i uruchomimy pierwsze wypłaty dotacji" - czytamy na stronie NCK.

Wspomniane 1182 projekty MKiDN wesprze kwotą 60 mln złotych. Są wśród m.in.: warsztaty on-line, webinaria, koncerty, spektakle, czytania, spotkania z twórcami, wirtualne oprowadzania i spacery po miejscach kultury czy projekty polegające na udostępnianiu w sieci różnego rodzaju zbiorów czy archiwów. 

O dotacje z budżetu państwa wnioskowały nie tylko fundacje czy lokalne domy kultury, ale również dobrze znane nazwiska. 90 tys. złotych na organizację koncertu otrzymała Justyna Steczkowska. "Jubileuszowy ro(c)k w sieci" wsparty kwotą 87 tys. złotych to natomiast projekt byłego wokalisty "Budki Suflera" Krzysztofa Cugowskiego. Wśród zwycięskich wniosków znalazł się również ten złożony przez pianistę jazzowego Włodka Pawlika ("Włodek Pawlik: Projects", kwota dofinansowania: 61 tys. zł). 90 tys. złotych zasili projekt fundacji Krystyny Jandy "Teatr w sieci - Fredro i Różewicz online" . 

Z pełnym wykazem pozytywnie rozpatrzonych wniosków można zapoznać się na stronie NCK

Więcej o: