Książka czy serial? Najlepiej i jedno, i drugie. Polecamy nowości 2020

W 2020 roku miało premierę naprawdę sporo nowych seriali, których scenariusze powstały na podstawie książek. Można sięgnąć po egzemplarz papierowy, a w wielu przypadkach także ebook lub audiobook z pierwowzorem, lub włączyć Netflixa, HBO albo inny serwis, by poznać te historie.

"Kraina Lovecrafta"

Walka z rasizmem i potworami - tak jednym zdaniem można podsumować książkę Matta Ruffa i serial HBO. Adaptacją powieści z pogranicza dramatu i horroru zajęli się Misha Green, J.J. Abrams oraz Jordan Peele. Akcja obu rozgrywa się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Główny bohater serialu przemierza USA po to, aby znaleźć zaginionego ojca. W czasie tej niełatwej podróży będzie musiał zmierzyć się zarówno rasistowskim terrorem białej Ameryki, jak i potworami wyrwanymi ze stron prozy mistrza grozy i horroru H.P. Lovecrafta.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B., a serial można oglądać w HBO GO.

Zobacz wideo "Kraina Lovecrafta". Serial HBO przed premierą od krytyków Rotten Tomatoes ma 100 procent

"KRÓL"

Szczepan Twardoch zaczął szperać w historii przedwojennej Warszawy i w pewnym momencie trafił na Tatę Tasiemkę - związkowca PPS i gangstera, zbierającego haracze na stołecznym Karcelaku. Żeby zapewnić sobie swobodę literacką, zmienił mu imię i nazwisko - tak powstał Kum Kaplica, który miał być głównym bohaterem jego kolejnej książki. Potem jednak ciężar historii zaczął przesuwać się w stronę prawej ręki mafiosa - żydowskiego boksera Jakuba Szapiry i młodego chłopaka Mosze Bersztajna.

Jan P. Matuszyński na podstawie powieści "KRÓL" zrealizował ośmioodcinkowy serial, w obsadzie którego znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska i Aleksandra Pisula. Pierwszy odcinek miał premierę 6 listopada.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, a serial można oglądać w CANAL+.

"Od nowa"

Sześcioodcinkowy miniserial z Nicole Kidman i Hugh Grantem w rolach głównych to ekranizacja powieści Jean Hanff Korelitz. Bohaterami są Grace i Jonathan Fraserowie. Ona odnosi sukcesy jako terapeutka, kończy właśnie swoją pierwszą książkę, jednak kilka tygodni przed publikacją jej życie nagle zostaje wywrócone do góry nogami. Kochający mąż, szanowany onkolog dziecięcy, znika. Szybko okazuje się, że Jonathan nie był tym, za kogo uważała go żona. Na domiar złego sprawa ma charakter publiczny. W obliczu tych wydarzeń Grace musi zbudować swój świat od nowa - dla siebie i swojego 12-letniego syna. Reżyserką wszystkich odcinków miniserialu jest Susanne Bier.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K, a serial można oglądać w HBO i HBO GO.

Filmy z Nicole Kidman. Te produkcje warto obejrzeć >>

'Od nowa', Jean Hanff Korelitz, przeł. Piotr Kaliński'Od nowa', Jean Hanff Korelitz, przeł. Piotr Kaliński Fot. Poradnia K

"Szadź"

Główną bohaterką "Szadzi" Igora Brejdyganta jest komisarz Agnieszka Polkowska. Opis książki na stronie wydawnictwa Marginesy głosi: "Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować – zbyt wiele wymaga, słynie z ostrego języka i jest bardziej inteligentna od kolegów. Jej zaangażowanie w każdą ze spraw nie bierze się znikąd: ma kilka tajemnic i wolałaby się nimi nie dzielić. Ostatnie, czego jej trzeba, to błyskotliwy psychopata – człowiek, który odczuwa emocje tylko wtedy, gdy poluje. Gdy wybiera dziewczyny, osacza je i zabija: powoli, delektując się ich cierpieniem. Jest precyzyjny i metodyczny, przekonany, że nikt mu nie dorówna. Nie popełnia błędów. Do czasu. Kiedy na jego drodze staje komisarz Polkowska, będzie musiał zmierzyć się równym mu przeciwnikiem - kimś, kto potrafi rozgryźć tok jego rozumowania i podążyć za makabrycznymi wskazówkami".

W serialu w głównych rolach występują Aleksandra Popławska i Maciej Stuhr. Pisarz pracował przy scenariuszu produkcji.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, a serial można oglądać w player.pl.

"Unorthodox"

Chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata - Nowym Jorku. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. To bohaterka książki i serialu Netfliksa "Unorthodox".

Deborah Feldman w debiutanckiej powieści "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów" wpuszcza czytelnika do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. W przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie pełne nakazów i zakazów oraz opisuje, co wydarzyło się, gdy udało się jej z tego świata wyrwać. W dobrze przyjętej czteroodcinkowej produkcji Netfliksa główną rolę zagrała Shira Haas.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem wydawnictwa Poradnia K, a serial można oglądać w serwisie Netflix.

"W głębi lasu"

Sześcioodcinkowy polski serial to ekranizacja powieści Harlana Cobena. "W głębi lasu" obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego (w tej roli Grzegorz Damięcki, jego młodszą wersję gra Hubert Miłkowski), który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Niespodziewane odnalezienie ciała, które zdaje się powiązane ze zniknięciem dziewczyny, może w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie. Policja podejrzewa, że ofiarą jest chłopiec, który zniknął bez śladu wraz z siostrą Pawła 25 lat temu. Nadzieję na rozwiązanie sprawy przyćmiewają jednak głęboko skrywane rodzinne tajemnice, których wyjście na jaw może sprawić, że wszystko, co Paweł przez lata budował, legnie w gruzach.

"W głębi lasu" to najbardziej udana polska produkcja Netfliksa. Wciąga jak diabli [RECENZJA] >>

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, a serial można oglądać w serwisie Netflix.

"Żmijowisko"

Ta bardzo popularna książka Wojciecha Chmielarza została zekranizowana przez Łukasza Palkowskiego. Opowiada historię grupy trzydziestoparoletnich przyjaciół ze studiów, którzy wyjeżdżają ze swoimi dziećmi na wakacje do letniska "Żmijowisko". Pewnego wieczoru, w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy, znika 15-letnia Ada (Hanna Koczewska), córka Arka (Paweł Domagała) i Kamili (Agnieszka Żulewska). Rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, jednak dziewczyny nie udaje się odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca na miejsce tragedii, aby wznowić poszukiwania.

Książka z serialową okładką ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, a serial można oglądać w serwisie internetowym CANAL+ oraz player.pl.

Żmijowisko - serialowa okładkaŻmijowisko - serialowa okładka wyd. Marginesy

"Żywioły Saszy"

Sasza Załuska to policyjna profilerka z trudną przeszłością i główna bohaterka popularnych powieści kryminalnych autorstwa Katarzyny Bondy, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. W serialu tytułową rolę zagrała Magdalena Boczarska, a obok niej występują m.in. Mirosław Haniszewski, Marcin Czarnik, Piotr Cyrwus, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Konopka, Jerzy Trela, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Dracz, Piotr Srebrowski, Erika Karkuszewska i Mikołaj Woubishet.

Książki z serii o Saszy Załuskiej wydaje wydawnictwo Muza, a serial można oglądać w serwisie player.pl od 17 listopada.

<<Reklama>> Książki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: