"Gambit królowej" wciągnął cię w szachy? Sprawdź te filmy

"Gambit królowej", który można znaleźć w serwisie Netflix, to bez wątpienia hit ostatnich tygodni. Być może niektórzy odkurzyli stare szachownice, inni postanowili poznać zasady gry, a jeszcze inni obejrzeć inne produkcje o szachcach. Dla tych ostatnich mamy kilka propozycji.

Pionki, hetman, bicie w przelocie, roszada, szach-mat - nawet ci, którym pojęcia szachowe są obce, mogą czerpać przyjemność z oglądania filmów o tym sporcie. Jeśli nie "Gambit królowej" to co?

"Gambit królowej" i...? Oto filmy o szachach 

Tuż po tym, jak pod koniec października Netflix pokazał "Gambit królowej", w ofercie tej platformy streamingowej pojawiła się również "Ukryta gra". To thriller szpiegowski rozgrywający się w Warszawie czasów zimnej wojny, którego bohaterem jest genialny matematyk-szachista. W roli głównej wystąpił Bill Pullman, a towarzyszy mu fenomenalny Robert Więckiewicz. To jednak nie oni toczą przeciw sobie pojedynek na szachownicy. 

Zobacz wideo "Ukryta gra" - Robert Więckiewicz i Bill Pullman w wyśmienitym szpiegowskim filmie

"Pionek" to film opowiadający o mistrzu szachowym Bobbym Fischerze, przygotowującym się do pojedynku z Rosjaninem Borisem Spasskim. W roli amerykańskiego szachisty wystąpił Tobey Maguire, choć nie w całym filmie - drogę Fischera do słynnego starcia z 1972 roku w Reykjaviku filmowcy pokazują bowiem, cofając się aż do czasów jego dzieciństwa. "Pionek" jest dostępny w serwisie Cineman.

Madina Nalwanga dostała za rolę w filmie "Królowa Katwe" nominację do statuetek przyznawanych przez amerykańskich krytyków filmowych. Produkcja miała premierę w 2016 roku i opowiada historię bohaterki książki Tima Crothersa, którego z kolei zainspirowały prawdziwe wydarzenia. Córka Nakku Harriet (w tej roli Lupita Nyong'o) - Phiona (Madina Nalwanga) przez przypadek trafia na lekcję szachów i okazuje się, że jest w tym kierunku bardzo utalentowana. Rodzina dziewczynki żyje w slumsach Ugandy. Pod swoje skrzydła Phionę bierze trener Robert Katende (David Oyelowo), który przygotowuje się do międzynarodowej olimpiady szachowej. "Królowa Katwe" jest do obejrzenia w serwisie Chili.

 

W filmie "Szach-mat" głównego bohatera gra Cuba Gooding Jr. Eugene jest byłym przestępcą, który po odsiedzeniu wyroku pracuje jako woźny w szkole. Pewnego dnia los sprawia, że zostaje na chwilę z uczniami. Ma ich popilnować, a udaje mu się ich zainteresować grą w szachy. Mężczyzna tworzy w liceum klub szachowy dla nastolatków żyjących w trudnych warunkach. Ten scenariusz także jest inspirowany prawdziwą historią. "Szach-mat" ma w swojej ofercie serwis Vod.pl.

Więcej o: