40 najlepszych polskich pisarzy napisało książkę, która niesie nadzieję najbardziej potrzebującym

"Ponoć bez niej nie ma człowieka" - pisze o nadziei Mariusz Szczygieł. "Teraz szczególnie powinniśmy się wzajemnie wspierać, a dzięki 'Nadziei' mogę to zrobić także poprzez literaturę" - zauważa Dominika Słowik, inna z autorek niezwykłej książki-cegiełki "Nadzieja". Cały przychód ze sprzedaży jest przekazywany ośrodkom pomocy społecznej i hospicjom dla osób starszych, szczególnie narażonych w trakcie pandemii. Do tej pory udało się zebrać ponad półtora miliona złotych!

Dom Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach to pierwsza w Polsce całodobowa placówka podejmująca opiekę nad chorymi na alzheimera i pokrewne choroby otępienne oraz osobami z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Dom w Ptaszkach ma 26 miejsc. Przyjmuje pensjonariuszy z terenu całej Polski. Dom w Kukawkach ma 24 miejsca. Darowizna 30 tys. złotych z akcji "Nadzieja" pomoże w doposażeniu pralni w sprzęt AGD, zakupie łóżek rehabilitacyjnych, doposażeniu pokoi oraz w ukończeniu niezbędnych prac remontowych.

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest przeznaczony dla 151 kobiet i mężczyzn z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Za przeznaczone 40 tys. zł zostanie sfinansowany zakup: zestawu do zajęć muzykoterapii, komputera do pracowni komputerowej, wyposażenia sali do terapii relaksacyjnej, stołów, szafek, łóżek, kompletów pościeli, kołder i kocy.

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza Michałowo prowadzi społeczne hospicjum domowe na wiejskich obszarach wschodniego Podlasia, ubogich w ośrodki hospicyjne, z dala od większych miast. Obecnie pod opieką hospicjum jest 40 pacjentów, z czego NFZ pokrywa koszty tylko za część osób. Pozostałych podopiecznych hospicjum leczy i odwiedza w ramach uzbieranych darowizn. Darowizna z akcji "Nadzieja" (ponad 33 tys. zł) dofinansuje koszty opieki nad pensjonariuszami do końca roku 2020.

Dom Pomocy Społecznej w Skubaczewie otrzymał 15 tys. zł - mieszka w nim 51 kobiet i mężczyzn z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Zostaną zakupione dla nich środki ochrony osobistej, chemia i produkty do dezynfekcji, dozowniki bezdotykowe do dezynfekcji rąk, a także komputer. W ośrodku jest tylko jeden służbowy komputer (dość już wysłużony). Teraz, w dobie pandemii, gdy rodziny nie mogą odwiedzać swoich bliskich, pensjonariusze mają utrudniony kontakt z rodzinami. Laptop będzie również służył do oglądania filmów przez pensjonariuszy.

To tylko cztery przykłady - w ramach akcji "Nadzieja" wsparliśmy już 58 hospicjów i ośrodków pomocy społecznej dla osób starszych oraz niepełnosprawnych intelektualnie kwotą 1 570 000 zł. 

Akcja charytatywna "Nadzieja" - kup książkę, wspieraj potrzebujących

Akcja charytatywna "Nadzieja" została zainicjowana przez Wydawnictwo Agora, poprzez wydanie książki pod takim właśnie tytułem. Na książkę składa się ponad 40 tekstów - opowiadań, reportaży, wierszy, a nawet komiks, nawiązujących do tytułowej nadziei. Autorami książki są Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał, Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota. Łukasz Piskorek/Fajne chłopaki zaprojektował jej okładkę.

Do polskich pisarzy dołączyli również artyści muzyczni. Specjalnie do tego projektu został powołany zespół muzyczny, który przyjął nazwę Nadzieja All Stars. Do projektu dołączyli  najwięksi artyści sceny polskiej oraz najwybitniejsi twórcy muzyczni. Dzięki ich zaangażowaniu powstał utwór "Ponad tęczą", który jest polską wersją międzynarodowego hitu "Over the Rainbow".

Gdzie można znaleźć "Nadzieję"? Książka jest dostępna m.in. w Empiku, na stronie kulturalnysklep.pl i w Publio.pl oraz w Biedronce.