Kręcili w szpitalach Wuhan bez zgody i wiedzy zarządów. Powstał niezwykły dokument o epidemii - "76 dni"

23 stycznia 2020 roku Chiny odcięły 11-milionowy Wuhan, by walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Film dokumentalny "76 dni" opowiada o ludziach, którzy na początku roku znaleźli się w centrum pandemii, której nie udało się opanować do dzisiaj.

"Potężny i przerażający dokument" - napisał o "76 dni" Peter Bradshaw z "The Guardian". Hao Wu, Weixi Che i  reżyser, który woli pozostać anonimowy, nakręcili dla MTV film dokumentalny o pierwszych dniach po wybuchu epidemii w chińskim Wuhan, pokazując historie ludzi takich jak kobieta na próżno błagająca o możliwość pożegnania umierającego ojca, staruszek cierpiący na demencję, który szuka drogi do domu, para czekająca na narodziny dziecka i pielęgniarka, dla której ważne jest, aby osobiste rzeczy należące do ofiar epidemii wróciły do ich biskich. Zdjęcia powstały w czterech szpitalach Wuhan, bez wiedzy i zgody rządu i pokazują, jak wyglądała epidemia zanim rozlała się na cały świat.

Zobacz wideo "76 Days" [ZWIASTUN]

Dokument o początkach epidemii koronawirusa dobrze przyjęty na festiwalach

Dokument miał premierę na Toronto International Film Festival, gdzie zdobył uznanie krytyków Indie Wire). Był także pokazywany na Camden, Heartland, Double Exposure, AFI FEST i DOC NYC. Amerykańska premiera online jest przewidziana na 4 grudnia, ma być dostępny w wirtualnych kinach na całym świecie.

Wu to już uznany twórca dokumentów, jego "People’s Republic of Desire" zdobył Wielką Nagrodę Jury podczas festiwalu SXSW w 2018 roku. Jego krótkometrażową produkcję "All in My Family" można oglądać w serwisie Netflix. Opowiada w nim o tym, jak tradycyjne chińskie rodziny reaguje na to, że ich dzieci są homoseksualne. Sam zakłożył rodzinę ze swoim partnerem. Chen to reporter wideo pracujący dla "Esquire China", natomiast chcący pozostać anonimowym filmowiec jest lokalnym reporterem z Wuhan.

Amerykański pisarz pisał o wirusie "Wuhan 400'' prawie 40 lat temu. O czym opowiada książka "Oczy ciemności"? >>

Więcej o: