Gratka dla fanów filmów dokumentalnych (i nie tylko). W grudniu rusza VOD.MDAG.PL

"Wirtualny dom kina dokumentalnego i art-house'owych fabuł" - tak twórcy mówią o serwisie VOD.MDAG.PL. Mają tam być zaprezentowane najwyższej klasy filmy dokumentalne z całego świata oraz wyjątkowe filmy fabularne. Całoroczna platforma rusza 18 grudnia.

Coś dla siebie w serwisie VOD.MDAG.PL znajdzie publiczność festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Portal zasilą ulubione sekcje festiwalowe, ale nie zabraknie też nowości. Wśród sekcji pojawi się także przestrzeń na fabuły dystrybuowane na co dzień przez Against Gravity. Specjalny karnet prezentowy dostępny od 22 grudnia pozwoli na dostęp do 18 filmów na nowej platformie oraz dodatkowo do 14 tytułów podczas części online Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w 2021 roku. Cztery tytuły, które wraz z ponad 80 innymi filmami, będą dostępne od początku serwisu to:

"Kret w Korei" ("The Mole", reż. Mads Brügger, 2020)

VOD.MDAG.PL pokaże po raz pierwszy w Polsce nowy film naczelnego skandalisty kina dokumentalnego - Madsa Brüggera. Mads Brügger w roli zaangażowanego filmowca dał się poznać widzom MDAG wielokrotnie - ostatnio podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu, gdy wiele ożywionych dyskusji wywołał jego film "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?", za który otrzymał nagrodę za reżyserię w Sundance. W poprzednich latach w programie MDAG znalazły się też jego wcześniejsze filmy: "Idioci w Korei" (2009), "Ambasador" (2011) i "Wielka europejska zagadka papierosów" (2017). Tym razem duński reżyser śledzi losy Ulricha Larsena, który przez 10 lat zajmował się infiltracją Korean Friendship Association (KFA), organizacji sprzyjającej reżimowi w Pyongyang. Larsen zyskał zaufanie jej przywódców, gromadząc bezcenną i szokującą wiedzę na temat rządów Kim Dzong Una. 

"The Mole" ("Kret w Korei"), kręcony potajemnie przez ponad dekadę, jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. Pozostawia widza z poczuciem, że świat nigdy nie będzie wyglądał już tak samo.

"Ściana cieni" ("The Wall of Shadows", reż. Eliza Kubarska, 2020)

Nagrodzony podczas tegorocznego Hot Docs w Toronto film stał się hitem 17. edycji MDAG w części kinowej. Podczas festiwalu online pokaz dokumentu był bardzo limitowany.  

Milcząca bohaterka "Ściany cieni", czyli góra Jannu we wschodnim Nepalu dla zamieszkujących jej podnóża Szerpów stanowi świętość, dla zachodnich alpinistów - jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia. W lutym 2019 wyrusza wyprawa, która w wyjątkowy sposób skrzyżuje losy obydwu grup. Helikopter z alpinistami wyląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i będzie jedynie początkiem wielu narastających trudności.

"Kwiat szczęścia" ("Little Joe", reż. Jessica Hausner, 2019)

Film fabularny o nowej pandemii… pandemii szczęścia. Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Alice (Emily Beecham) jest biotechnolożką i pracoholiczką. Udaje jej się wyhodować w laboratorium kwiat, który emituje zapach wprowadzający w błogi nastrój. Wokół Alice narasta pandemia szczęścia i beztroski. Jedną z ofiar jest jej ukochany syn…

"Kwiat szczęścia" był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2019 roku. Emily Beecham za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Na ekranie partneruje jej Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z "Pachnidła".

Zobacz wideo Fenomen Saturday Night Live [Popkultura Extra]

"Jak Bóg szukał Karela" ("Once Upon a Time in Poland", reż. Vít Klusák, Filip Remunda, 2020)

To film, który podczas 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity cieszył się największym zainteresowaniem publiczności. Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja?

Więcej o: