Pracownik Och-Teatru po publikacji "SE": Grozili podpaleniem. Naczelny tabloidu: To był ironiczny komentarz

Czytelnicy "Super Expressu" po tym, jak dziennik umieścił na swojej okładce nagłówek "Chcesz się zaszczepić - zadzwoń do Jandy" i podał numery do jej dwóch teatrów, faktycznie tam wydzwaniają z pogróżkami. Jeden z pracowników placówki opisuje, że m.in. "grozili podpalaniem teatru" oraz życzyli Krystynie Jandzie śmierci. Redaktor naczelny tabloidu utrzymuje, że artykuł był tylko "ironicznym komentarzem" i nie zachęcał do hejtu.

Opinię publiczną zbulwersowała informacja, że Krystyna Janda oraz inni ludzie kultury, tacy jak Andrzej Seweryn, Magda Umer, Wiktor Zborowski czy Maria Seweryn, zostali zaszczepieni na COVID-19 poza kolejnością: mieli zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień. "Super Express" w ramach komentarza do sytuacji umieścił prześmiewczą publikację w jednym ze swoich numerów. Na pierwszej stronie gazety ukazał się nagłówek "Chcesz się zaszczepić zadzwoń do Jandy" (pisownia oryginalna - przyp. red), który na kolejnej stronie uzupełnił dużym dopiskiem "Elity ponad prawem. Szczepią się na koronawirusa bez kolejki".

>>> Mariusz Szczygieł broni Krystyny Jandy. "Sądziłem, że takich prowokacji po upadku komuny nie doczekam" <<<

Zobacz wideo Niedzielski: Nieprawidłowości w WUM są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. zł

Ludzie wydzwaniają z pogróżkami do Och-Teatru

Redakcja "Super Expressu" w swojej publikacji umieściła także numery do Och-Teatru i Teatru Polonia. Pracujący w Fundacji Krystyny Jandy producent wykonawczy Jan Malawski napisał na Facebooku, że w związku z tym do Och-Teatru zadzwoniło około stu osób z pogróżkami:

Dzisiaj w Och-Teatrze odebrałem setkę telefonów z  życzeniami śmierci dla mojej Szefowej, wszystkiego, co najgorsze dla nas i dla naszej Fundacji. Grozili podpalaniem teatru, serdecznie prosili, żebyśmy nie czuli się bezpiecznie, wychodząc na ulicę, nie mówiąc o tym, jak bardzo srają na nas.

Stwierdził też, że redakcja "SE" żeruje na "ciężkiej sytuacji" i szczuje "ludzi, dla których ten szmatławiec jest jedynym oknem na świat". Autorzy artykułu w swoim tekście wyraźnie podkreślali oburzenie sprawą i tym, jak aktorów w obronę wziął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Redaktor naczelny tabloidu Grzegorz Zasępa skomentował sprawę w rozmowie z portalem press.pl. Podkreślił, że publikacja była jedynie ironicznym komentarzem do całej sytuacji i dodał, że podano jedynie ogólnodostępne numery. Uważa, że telefony z pogróżkami wiążą się z całokształtem afery, a nie z publikacją namawiającą wprost do dzwonienia:

To był nasz ironiczny komentarz do całej sprawy (...). Oczywiście nie popieramy hejtu, ale jeżeli on w tej sytuacji nastąpił, to raczej nie ze względu na naszą publikację, a na całą sprawę. Trzeba zachować proporcje i wiedzieć, co z czego wynika.

Z kolei w rozmowie z Wirtualnymi mediami dodał, że winą za taki obrót spraw należy obarczyć Krystynę Jandę, a nie jego gazetę: "Jeżeli pracownicy doświadczają nieprzychylnych komentarzy, to jest to wina nie 'Super Expressu', tylko efekt działania ich szefowej. Nie tylko samego faktu szczepień bez kolejki, a pokrętnych, niewiarygodnych tłumaczeń, które miały miejsce po ujawnieniu tej informacji. Oczywiście nie jesteśmy zwolennikami hejtu i współczujemy, jeśli ktoś pada jego ofiarą" - oznajmił.

Krystyna Janda w jednym z telewizyjnych wywiadów podkreślała, że i inni aktorzy zgodzili się na szczepienia w ramach akcji promującej szczepienia i dopytywała, czy nie będą zabierać nikomu szczepionek. - Jeśli któryś z medyków czy lekarzy uważa, że zabraliśmy mu jego szczepionki, to bardzo przepraszam. Zrobiliśmy to bez świadomości, mając też pełną wiedzę, że ta kampania reklamowa jest bardzo potrzebna w Polsce - powiedziała na antenie TVN24.

>>> Janda o sprawie szczepień: Podałam prof. Gaciongowi listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami<<<

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Więcej o: