Premiery tygodnia. Głos Celeste jak nie z tej epoki, "Powrót" Sparksa i pewne listy po raz czwarty

Kończymy styczeń i wkraczamy w kolejny miesiąc z nową energią - jeżeli potrzebujecie podładowania baterii, nasze premierowe propozycje powinny w tym pomóc. Mamy dla was coś do posłuchania, poczytania i, jak zawsze, do obejrzenia.

Przybywamy z odsieczą do tych, którzy nie mają pomysłu na weekend i kilka dni po nim. Książkowo chętnie pomoże np. Nicholas Sparks, muzycznie chętnie wesprą was Celeste czy Steven Wilson, zaś obejrzeć możecie m.in. film "Wykopaliska" z Carey Mulligan albo wrócić do magii świąt dzięki czwartej części "Listów do M.".

Zobacz wideo Popkultura odc. 63

Co oglądać w najbliższych dniach? Filmy i seriale

U progu II wojny światowej bogata wdowa (Carey Mulligan) zleca archeologowi amatorowi (Ralph Fiennes) zbadanie mogił znajdujących się na terenie jej posiadłości. Wspólnie dokonują przełomowego odkrycia — natrafiają na echa przeszłości Wielkiej Brytanii. Film "Wykopaliska" oparty jest na prawdziwej historii. W głównych rolach występują Carey Mulligan, Ralph Fiennes i Lily James. Netflix udostępnił film 29 stycznia.

Z kolei 31 stycznia na HBO GO wchodzą filmy "Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)" i "Tolkien". W pierwszym tytule Margot Robbie powraca jako Harley Quinn w kolejnej adaptacji popularnego komiksu. Pokręcona historia, opowiedziana przez główną bohaterkę w stylu, w jakim tylko ona może to zrobić. "Tolkien" to natomiast biografia legendarnego twórcy światów - nastoletni John Ronald Reuel Tolkien (Nicholas Hoult), który niedawno stracił rodziców, dzięki stypendium uczy się w elitarnej szkole króla Edwarda. Podporą są dla niego trzej szkolni przyjaciele – Geoffrey Smith, Christopher Wiseman i Robert Gilson. Pewnego dnia Tolkien poznaje śliczną Edith Bratt (Lily Collins) i zakochuje się w niej z wzajemnością. Kilka lat później genialny lingwista trafia na front I wojny światowej.

Po długim oczekiwaniu na Playerze 1 lutego pojawi się film "Listy do M. 4". To dalsze losy ulubionych bohaterów, które tradycyjnie splatają się tuż przed Bożym Narodzeniem. Okres przedświąteczny przyniesie kolejne zawirowania w życiu Melchiora, Szczepana, Kariny i Wojciecha. Co dalej ze związkiem Karoliny i Filipa? Czy "Rudolfowi" uda się uciec od własnej przeszłości? Jaką rolę odegrają w tych burzliwych perypetiach nowi bohaterowie, których widzowie poznają w kolejnej odsłonie megahitu? Nieoczekiwane zauroczenie, bezinteresowni nieznajomi czy nieplanowane spotkania sprawią, że bohaterowie na nową odkryją magię świąt.

3 lutego Netflix pokaże serial "Firefly Lane", którego scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Kristin Hannah (pisarka jest też współproducentką serialu). Tully i Kate to dwie zupełnie różne dziewczyny -  jedna przyciąga wzrok wszystkich, druga jest bardzo nieśmiała. Kiedy spotyka je wielka tragedia, traumatyczne przeżycie łączy je na dobre. Po latach od skończenia liceum Tully i Kate nadal są blisko - zmienia się moda, muzyka i wszystko inne, ale one trwają. W role przyjaciółek wcielają się Katherine Heigl i Sarah Chalke. Zapowiada się coś rozgrzewającego serducho.

Muzyka - coś dla duszy i dla myśli

Celeste, okrzyknięta odkryciem soulowym w Wielkiej Brytanii, prezentuje debiutancki album "Not Your Muse". Wokalistka triumfowała dokładnie rok temu, w styczniu 2020, w prestiżowym plebiscycie BBC Sound of 2020 oraz zdobyła nagrodę BRITs Rising Star. Jej utwór "Hear My Voice" trafił na ścieżkę dźwiękową nowego filmu Aarona Sorkina "Proces Siódemki z Chicago". Eksperci przewidują nominację do Oscara za utwór. Utwór "A Little Love" trafił z kolei do wyczekiwanej świątecznej reklamy domów towarowych John Lewis. Po raz pierwszy w historii w spocie użyto piosenki specjalnie napisanej na potrzeby reklamy. YouTube ogłosiło Celeste jako kolejną artystkę w programie Artist On The Rise, zaś Pixar zaangażował gwiazdę do zaśpiewania piosenki do filmu "Soul".

Debiutancką płytę w piątek wypuściła także Arlo Parks - kolejna świeża brytyjska perełka. Na płycie "Collapsed in Sunbeams" znalazło się 12 utworów. Dorastając, Parks walczyła ze swoją tożsamością chłopczycy, bardzo wrażliwej i mało "cool". - Byłam czarnym dzieckiem, które kompletnie nie potrafiło tańczyć, słuchałam muzyki emo i byłam zakochana w dziewczynie z zajęć z języka hiszpańskiego - mówi Arlo. Zanim skończyła 17 lat, ogoliła głowę, uświadomiła sobie, że jest biseksualna i stworzyła materiał na płytę. - Mój album to seria intymnych porterów z czasu mojego dorastania oraz ludzi, którzy mnie ukształtowali. Jest zakorzeniony w opowiadaniu historii i nostalgii. Chciałam, żeby miał zarówno uniwersalny wydźwięk, jak i super specyficzny - dodaje artystka.

Nowy krążek wydał także Steven Wilson. "The Future Bites" to eksploracja rozwoju ludzkiego mózgu w dobie internetu i portal do świata wymyślnego designu konceptualnego na najwyższym poziomie, skrojonego dla ultranowoczesnego konsumenta. Podczas gdy wydane w 2017 "To The Bone" konfrontowało takie ważkie światowe tematy jak post-prawda i fake newsy, "The Future Bites" umiejscawia słuchacza w świecie uzależnień XXI wieku. Odbywają się tu eksperymenty mające na celu zbadanie wpływu technologii na nasze życie - od manipulujących mediów społecznościowych poprzez utratę indywidualności, "The Future Bites" to mniej ponura wizja zbliżającej się dystopii, a bardziej - wciągający opis tego, co tu i teraz.

Dobra książka jest w cenie

Jeśli chodzi o propozycje do czytania, po dwóch latach Nicholas Sparks powraca z najnowszą powieścią w duchu "I wciąż ją kocham" i "Pamiętnika". W centrum książki "Powrót" są ukrywający się przed światem lekarz i dwie kobiety, których sekrety zmienią jego życie… Nieustępliwa chęć poznania prawdy pozwoli głównemu bohaterowi zrozumieć prawdziwe znaczenie miłości i przebaczenia. I da mu ważną lekcję – o tym, że w życiu, aby iść naprzód, często musimy wrócić do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Mistrz romantycznych historii znowu tu jest - premiera: 27 stycznia.

1 lutego ukaże się z kolei "Bear Necessity" Jamesa Goulda-Bourna. To wzruszająca, podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy próbują poradzić sobie z żałobą po stracie żony i matki. Życie Danny'ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa, który nie odezwał się od czasu śmierci matki w wypadku samochodowym rok wcześniej. Na domiar złego Danny właśnie został zwolniony z pracy i popada w coraz większe długi. Wzorem ulicznych artystów, których obserwuje w parku, Danny wydaje ostatnie pieniądze na podarty kostium pandy i decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem. Pewnego dnia Will otwiera się po raz pierwszy od śmierci matki, nieświadomy, że mężczyzna w kostiumie pandy, któremu się zwierza, to jego ojciec. Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest?

Więcej o: