Premiery tygodnia. Netflix wypuszcza do boju "Plemiona Europy", HBO GO przypomina "Most szpiegów"

Na nadchodzące dni proponujemy wam coś do obejrzenia i poczytania. Netflix serwuje nowy serial "Plemiona Europy", na HBO GO zobaczycie znany i lubiany film z Tomem Hanksem, zaś już niebawem do księgarni trafi literacki debiut Sally Rooney, której "Normalni ludzie" stali się bazą dla jednej z najpopularniejszych serialowych produkcji 2020 roku.

Jak co tydzień proponujemy wam kulturalne nowości do sprawdzenia. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.

Zobacz wideo "Jakim będziesz aktorem? Będziesz świetnym aktorem!". Aktorski klan Damięckich

"Plemiona Europy". Niepokojąca wizja Europy za ponad 50 lat

W "Plemionach Europy" przygody trójki rodzeństwa rozpoczynają się w futurystycznej Europie 2074 roku, która została dotknięta przez tajemniczą katastrofę. "W grudniu 2029 roku technologia nagle zaczęła wariować. Bam! Zgasły światła i nastała ciemność. To było ten moment. Nastało średniowiecze" - opowiada Mojżesz, wybawca i samotnik, grany przez Olivera Masucciego. 45 lat później, Europa jest podzielona na mikropaństwa, a ludzie żyją w plemionach. - Teraz Plemiona rządzą naszym kontynentem, Europą - mówi Varvara z plemienia Wron, grana przez Melikę Foroutan.

W centrum wydarzeń znajduje się trójka rodzeństwa Liv, Kiano i Elja z pokojowego plemienia Źródlan, którzy zostają rozdzieleni podczas ataku. Liv grana przez Henriette Confurius wspomina: - Myśleliśmy, że będziemy mogli żyć w pokoju na zawsze. Ale myliliśmy się. Moja rodzina gdzieś tam jest. Zrobiłabym wszystko, by ją odzyskać. 

"Most szpiegów". HBO GO proponuje odświeżenie filmu z Tomem Hanksem

Jest rok 1957. James Donovan (Tom Hanks), prawnik z Brooklynu, broni oskarżonego o szpiegostwo na rzecz ZSRR Rudolfa Abla (Mark Rylance). Udaje mu się wywalczyć dla niego karę 30 lat pozbawienia wolności zamiast kary śmierci, choć i tak cała sprawa odbija się w USA szerokim echem - niekoniecznie w pozytywnym sensie. Kilka lat później przed Donovanem pojawia się nowa sprawa. Sowieci ujęli i osądzili amerykańskiego pilota (Austin Stowell) fotografującego terytorium ZSRR. CIA postanawia doprowadzić do wymiany więźniów, która miałaby odbyć się w Berlinie Wschodnim z udziałem adwokata. Donovan bierze sprawy w swoje ręce...

"Most szpiegów" bazuje na prawdziwych wydarzeniach i jest godną uwagi rekonstrukcją wydarzeń z początku lat 60. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara - Mark Rylance zgarnął nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Teraz obejrzycie go w serwisie HBO GO. 

"Rozmowy z przyjaciółmi". Literacki debiut Sally Rooney dostępny w Polsce

W ubiegłym roku świat seriali podbili "Normalni ludzie", produkcja bazująca na powieści Sally Rooney pod tym samym tytułem. 28 lutego nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się teraz polskie tłumaczenie książki "Rozmowy z przyjaciółmi", którą Sally Rooney zadebiutowała w 2017 roku. 

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Więcej o: