Jak co tydzień proponujemy wam kulturalne nowości do sprawdzenia. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę.
W "Plemionach Europy" przygody trójki rodzeństwa rozpoczynają się w futurystycznej Europie 2074 roku, która została dotknięta przez tajemniczą katastrofę. "W grudniu 2029 roku technologia nagle zaczęła wariować. Bam! Zgasły światła i nastała ciemność. To było ten moment. Nastało średniowiecze" - opowiada Mojżesz, wybawca i samotnik, grany przez Olivera Masucciego. 45 lat później, Europa jest podzielona na mikropaństwa, a ludzie żyją w plemionach. - Teraz Plemiona rządzą naszym kontynentem, Europą - mówi Varvara z plemienia Wron, grana przez Melikę Foroutan.
W centrum wydarzeń znajduje się trójka rodzeństwa Liv, Kiano i Elja z pokojowego plemienia Źródlan, którzy zostają rozdzieleni podczas ataku. Liv grana przez Henriette Confurius wspomina: - Myśleliśmy, że będziemy mogli żyć w pokoju na zawsze. Ale myliliśmy się. Moja rodzina gdzieś tam jest. Zrobiłabym wszystko, by ją odzyskać.
Jest rok 1957. James Donovan (Tom Hanks), prawnik z Brooklynu, broni oskarżonego o szpiegostwo na rzecz ZSRR Rudolfa Abla (Mark Rylance). Udaje mu się wywalczyć dla niego karę 30 lat pozbawienia wolności zamiast kary śmierci, choć i tak cała sprawa odbija się w USA szerokim echem - niekoniecznie w pozytywnym sensie. Kilka lat później przed Donovanem pojawia się nowa sprawa. Sowieci ujęli i osądzili amerykańskiego pilota (Austin Stowell) fotografującego terytorium ZSRR. CIA postanawia doprowadzić do wymiany więźniów, która miałaby odbyć się w Berlinie Wschodnim z udziałem adwokata. Donovan bierze sprawy w swoje ręce...
"Most szpiegów" bazuje na prawdziwych wydarzeniach i jest godną uwagi rekonstrukcją wydarzeń z początku lat 60. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara - Mark Rylance zgarnął nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Teraz obejrzycie go w serwisie HBO GO.
W ubiegłym roku świat seriali podbili "Normalni ludzie", produkcja bazująca na powieści Sally Rooney pod tym samym tytułem. 28 lutego nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się teraz polskie tłumaczenie książki "Rozmowy z przyjaciółmi", którą Sally Rooney zadebiutowała w 2017 roku.
Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.