O prawa walczyli kilka lat. "Lewiatan" to największa premiera Teatru Telewizji w tym sezonie

Już 8 marca 2021 roku w Teatrze Telewizji będzie można obejrzeć spektakl "Lewiatan" Borisa Akunina, w adaptacji Cezarego Harasimowicza i reżyserii Bartka Konopki, znanego z nominowanej do Oskara produkcji "Królik po berlińsku".

Na ekranie widzowie będą mogli w rolach głównych zobaczyć: Piotra Głowackiego, Piotra Żurawskiego, Karolinę Gruszkę i Marię Dębską. 

Chociaż Boris Akunin jest jednym z najbardziej poczytnych rosyjskich pisarzy na świecie, to adaptacja Teatru Telewizji jest pierwszą ekranizacją jego prozy w Polsce. Prawa do ekranizacji "Lewiatana" udało się pozyskać po kilku latach intensywnych starań Domu produkcyjnego Wiernik PRO. Powieść przełożona przez Cezarego Harasimowicza i Bartka Konopkę na język Teatru Telewizji to sztuka kostiumowa, bogato czerpiąca w zakresie formy z XIX-wiecznej literatury rosyjskiej.

Zobacz wideo Rekordy polskiej telewizji. "Wielka gra" była nadawana 44 lata

"Lewiatan" w Teatrze Telewizji. O czym opowiada sztuka?

Fabuła spektaklu rozgrywa się na pokładzie luksusowego statku rejsowego płynącego z Anglii do Indii. Przedmiot znaleziony przez śledczych w Paryżu, na miejscu brutalnej zbrodni, sugeruje, że morderca przebywać będzie na pokładzie luksusowego parowca ruszającego w podróż z Southhamption do Kalkuty. Otoczony przez zamożnych podróżnych z wyższych sfer, śledztwo prowadzi jeden z najbardziej doświadczonych paryskich detektywów Komisarz Gauche. Z czasem okazuje się, że na statku ma on niespodziewanego sprzymierzeńca. Czy aby jednak morderca jest tylko jeden? Klasyczna historia z serii "kto zabił?" trzyma w napięciu i do końca myli tropy.

- Używamy elementów starego świata, by opowiedzieć o relacjach między ludźmi i o nas samych - zdradza Bartek Konopka. Stroje z epoki przygotowane zostały przez Dorotę Roqueplo, scenografia oddająca przepych luksusowego statku jest autorstwa Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej. Za kamerą stanął Paweł Dyllus.  

Więcej o: