Chociaż kina mogły wznowić działalność już kilka tygodni temu, do tej pory te, które zdecydowały się ruszyć, pokazywały starsze produkcje lub zapraszały na pokazy przedpremierowe. Teraz przyszedł czas na kilka całkiem sporych premier.
"Obiecująca. Młoda. Kobieta" to nominowany do czterech Złotych Globów film, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Emerald Fennell. Recenzenci nie mogą się go nachwalić - w serwisie Rotten Tomatoes na 330 zebranych opinii krytyków filmowych aż 90 proc. to pozytywne recenzje. Średnia od widzów jest również bardzo wysoka - 87 proc. Opowieść o kobiecie, która udaje się podrywać facetom w barze, udając pijaną, bo szuka zemsty, wielu określa przymiotnikami takimi jak "mądra", "prowokująca", "mocna", "dzika".
Do dzieci (choć - oczywiście - i nie tylko) kierują swój film twórcy "Co w duszy gra". Zdaniem Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej przyznającego Złote Globy, to najlepszy film animowany. Czy to oznacza Oscara? Dowiemy się w kwietniu, ale po cichu liczymy, że plany może pokrzyżować mu nasz polski "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Ten realizowany przez 14 lat film to zdobywca Złotych Lwów w Gdyni.
"Sound of Metal" Dariusa Mardera to z kolei historia pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Bardzo chwalony za tę produkcję jest przede wszystkim Riz Ahmed, który zagrał w niej główną rolę.
Do pracy wrócili nie tylko niektórzy kiniarze, ale także muzycy. Z zachowaniem reżimu sanitarnego koncertują już lub niedługo zaczną m.in. Paweł Domagała, Kwiat Jabłoni czy Krzysztof Zalewski.
W domu natomiast można oczywiście zerknąć na ofertę platform streamingowych. Chyba najgłośniejsza premiera tego tygodnia to "Książę w Nowym Jorku 2", w którym po ponad 30 latach Eddie Murphy i Arsenio Hall wracają do swoich ról. Akeem i Semmi wracają do Ameryki, by odnaleźć zaginionego syna księcia i zapewnić ciągłość tronu Zamundy. Film można go oglądać od 5 marca w Amazon Prime Video.
Natomiast wśród książkowych nowości znalazł się m.in. kryminał retro Ryszarda Ćwirleja "Wszyscy słyszeli jej krzyk", którego akcja rozgrywa się w 1929 roku w Poznaniu czy "Kamala Harris. Pierwsza biografia" Dana Moraina, która powinna zainteresować tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o wiceprezydentce Stanów Zjednoczonych. Oba tytułu mają premierę 10 marca.
Z pewnością warto zwrócić także uwagę na książkę Katarzyny Wężyk "Aborcja jest" (premiera 10.03). Autorka oddaje w niej głos kobietom, które usunęły ciążę, a ich szczere opowieści obnażają zafałszowanie aborcyjnej rzeczywistości w Polsce. Pyta, dlaczego zdecydowały się na zabieg. Jak go zrobiły, w kraju z tak restrykcyjnym prawem, tak bardzo piętnującym przerywanie ciąży. I jak się wtedy czuły. Historie Polek zestawia z opowieściami Amerykanek stojących po obydwu stronach barykady. Wężyk przygląda się również historii aborcji: jak kobiety radziły sobie w czasach, gdy mogły liczyć tylko na zioła i akuszerki, a za zabieg groziły surowe kary. Sprawdza, jak aborcja stawała się narzędziem władzy nad rozrodczością, cwanym wytrychem dla podejrzanych praktyk politycznych, przedmiotem językowych manipulacji i kondensatorem złych emocji. A także tworzy nieoczywiste świadectwo, tego, jak dziś "wkurwione" kobiety wychodzą na ulice w obronie swoich praw.
Aborcja jest - okładka Wydawnictwo AGORA