Netflix. Ostatnia szansa za obejrzenie m.in. dobrych polskich filmów. Serwis usunie w marcu kilkadziesiąt produkcji

Netflix co pewien czas usuwa większą partię tytułów ze swojej biblioteki - filmy i seriale znikają z oferty m.in. ze względu na wygasanie umów. Jeszcze w marcu trzeba będzie się pożegnać m.in. z cenionymi tytułami Wojciecha Smarzowskiego czy Łukasza Palkowskiego.

"Drogówka" Smarzowskiego, "Bogowie" Palkowskiego czy "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego to polskie filmy, które w marcu znikną z Netfliksa - wynika z informacji serwisu Upflix.pl. Najbliższe dni to także ostatnia szansa na to, by obejrzeć np. "Księcia w Nowym Jorku" czy popularne bajki dla dzieci takie jak "Dinopociąg" czy "Świnka Peppa". Na razie nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy wrócą do oferty serwisu streamingowego.

Netflix usuwa popularne polskie filmy. Znikną m.in. "Bogowie"

"Drogówka" to film z 2013 roku z Bartłomiejem Topą, Izabelą Kuną, Julią Kijowską, Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Braciakiem i Erykiem Lubosem. Smarzowski opowiada historie policjantów, których poza pracą łączą przyjaźń, imprezy i interesy. Wszystko się zmienia, gdy ginie jeden z nich. "Drogówka" została nagrodzona dwoma Orłami: za scenariusz dla Smarzowskiego oraz drugoplanową rolę męską dla Jakubika. Paweł Laskowski dostał natomiast nagrodę za montaż podczas FPFF w Gdyni. 

"Bogowie" to z kolei wyróżniona m.in. aż siedmioma Orłami (w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, zdjęcia i rolę Tomasza Kota) opowieść o życiu i pracy Zbigniewa Religi. W kinach cieszył się niesamowitym powodzeniem - sprzedano aż 2,2 mln biletów, co uczyniło z "Bogów" najchętniej oglądany tytuł 2014 roku.

Zobacz wideo Filmy wracają na duże ekrany, polecamy też książkę [POPkultura]

Kontrowersyjny "Plac zabaw" natomiast dostał Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas FPFF we Gdyni w 2016 roku. Film Bartosza M. Kowalskiego ma trójkę głównych bohaterów. To dwóch chłopców i dziewczyna, którzy kończą właśnie szkołę podstawową, a ich niewinnie zapowiadające się spotkanie prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Jest skierowany do widzów dorosłych. Reżyser mówił o festiwalu w San Sebastian, gdzie tytuł miał światową premierę:

Dotychczas nie mieliśmy jeszcze pokazu, żeby nie było grupy ludzi oburzonych, którzy w trakcie ostatniej sceny ostentacyjnie wychodzili z sali, pokrzykując czy trzaskając drzwiami czy fotelami. Chcieliśmy, żeby to był wiarygodny, realistyczny zapis wydarzeń. Takie rzeczy się wydarzyły i takie rzeczy się dzieją.

Bartosz M. Kowalski w zeszłym roku wypuścił slasher "W lesie dziś nie zaśnie nikt" z Julią Wieniawą w roli głównej, który został bardzo dobrze przyjęty przez widzów korzystających z Netfliksa (ze względu na zamknięcie kin tuż po uroczystej premierze, produkcja nie weszła do regularnej dystrybucji na dużym ekranie.)

Co jeszcze Netflix usuwa ze swojej oferty? Listę zamieszczamy niżej. 

Netflix. Filmy i seriale, które znikają w marcu

9 marca: "The Boss’s Daughter", "Attitude Test"

10 marca: "Zabójcze maszyny"

11 marca: "Kokainowy Rick", "Spustoszenie", "Napad idealny"

14 marca: "Piątek 13-go", "Braterstwo krwi", "Włoska robota", "Oaza Oscara", "Drogówka", "Bogowie", "Jackass świry w akcji", "Trener", "Klub samotnych mam", "Książę w Nowym Jorku", "Swiped", "Plac zabaw", "Sidetracked"

16 marca: "Deep Undercover Collection"

27 marca: "Robocar Poli" 

29 marca: "Dinopociąg"

30 marca: "Sid the Science Kid", "Yu-Gi-Oh!", "Yu-Gi-Oh! Arc-V", "Space Racers", "Eena Meena Deeka"

31 marca: "Caind and Abel", "Świnka Peppa", "A Man Called God"

Więcej o: