Premiery tygodnia. Dla starszych "Klangor", dla młodszych "Ferajna z Baker Street" i misja wielkiej wagi

Ostatni tydzień marca obrodził przede wszystkim w ciekawe premiery muzyczne. Jak zwykle znajdzie się też coś dla zapalonych czytelników i tych, którzy mają ochotę spędzić wieczór, rozwiązując ekranowe zagadki kryminalne.
Zobacz wideo POPKultura odc. 71. Każdy z nas może być budżetową wersją Neo lub Chucka Norrisa

Co obejrzeć? Polecamy dwa nowe seriale

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie nastolatka (Matylda Giegżno), córka psychologa więziennego (Arkadiusz Jakubik). Ojciec desperacko rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Dramatyczna sytuacja, w której znajduje się rodzina, pogłębia kryzys wzajemnych relacji, niezrozumienia, emocjonalnego dystansu i braku więzi. Tymczasem, wokół sprawy narasta zmowa milczenia. To zarys fabuły nowego serialu CANAL+ pod tytułem "Klangor" w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Arkadiusz Jakubik występuję po raz pierwszy w głównej roli w serialu. Obok niego pojawiają się: Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski, Aleksandra Popławska, Magdalena Czerwińska, Maciej Musiał, Katarzyna Gałązka czy Magdalena Koleśnik.

Klangor Dlaczego "Klangor"? Maja Ostaszewska tłumaczy tajemnicę tytułu nowego serialu

Dla nieco młodszych widzów spragnionych detektywistycznych wrażeń Netflix proponuje serial "Ferajna z Baker Street". Akcja serialu toczy się w wiktoriańskim Londynie, gdzie grupa niepokornych nastolatków z ulic miasta zostaje zaangażowana w rozwiązywanie zbrodni dla nikczemnego doktora Watsona i jego tajemniczego partnera biznesowego, nieuchwytnego Sherlocka Holmesa. Kiedy zbrodnie przybierają paranormalny obrót i pojawia się złowroga, mroczna siła, to właśnie członkowie tej ferajny będą musieli połączyć siły, by ocalić nie tylko Londyn, ale i cały świat. Premiera "Ferajny z Baker Street" na Netfliksie: 26 marca.

Czego posłuchać? Do wyboru m.in. Kaśka Sochacka, Oxford Drama i Ben Howard

Na koniec marca ukazało się sporo interesujących propozycji muzycznych. Z kolejną płytą powrócił jeden z naszych czołowych towarów eksportowych - alternatywny duet Oxford Drama, pytający w tytule nowego krążka "What's The Deal With Time?". Inny duet, jazzowi specjaliści Dorota i Henryk Miśkiewiczowie (córka i ojciec), przygotowali pierwszy wspólny projekt "Nasza miłość", do którego ważną cegiełkę dołożył też perkusista Michał Miśkiewicz, czyli brat i syn dla bohaterów pierwszego planu. Wyczekiwaną debiutancką płytę "Ciche dni" wydała Kaśka Sochacka. W jej intymnych rozprawach o miłości towarzyszą jej Dawid Podsiadło, Vito Bambino i Kortez. 

Kaśka Sochacka Kaśka Sochacka: Obcisła sukienka i wysokie obcasy to nie mój świat [WYWIAD]

Za granicą nowość słuchaczom sprezentował Ben Howard wraz z krążkiem "Collections From the Whiteout". Entuzjastów jazzu romansującego z innymi gatunkami z pewnością ucieszy odsłuch albumu "Promises", na którym siły połączyli: legenda saksofonu Pharoah Sanders, brytyjski producent elektroniczny Floating Points oraz London Symphony Orchestra. Na nowej płycie pod tytułem "DEACON" eksperymentuje też serpentwithfeet, skłaniający się w stronę art popu. 

Co przeczytać? Bernard Newman zaprasza na rowerową wycieczkę prawie 90 lat wstecz

Miłośnikom sensacji może się spodobać powieść "Nabór" Vincenta V. Severskiego, czyli ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez "Zamęt" i "Odwet", w której łączą się wątki i powracają bohaterowie tetralogii "Nielegalni". Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego. Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać ten problem. Wraca Jagan i Misza Popowski. Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.

Jeżeli natomiast macie ochotę na podróż w czasie, w tym tygodniu nie traficie lepiej niż do Bernarda Newmana, który w 1934 roku wybrał się na wyprawę "Rowerem po II RP". Wraz ze swoim wiernym dwukołowcem George'em zwiedził Polskę i opisał to, co zobaczył, najlepiej jak potrafił - z typowo brytyjskim humorem i wieloma ciekawymi spostrzeżeniami. Jego wnikliwy reportaż, który ukazuje się po raz pierwszy, na język polski przełożyła Ewa Kochanowska. 

Bernard Newman - Rowerem przez II RP (okładka i zdjęcia autora) "Rowerem przez II RP", czyli co zobaczył w Polsce w latach 30. brytyjski podróżnik

Więcej o: