Kiedy otwarcie kin? Co z teatrami i muzeami? Tak będą znoszone obostrzenia

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami tuż po majówce zostaną otwarte muzea oraz galerie sztuki. Kiedy otwarcie kin? Najpierw wrócą te na świeżym powietrzu, w kolejnych etapach zostanie także przywrócona działalność kin w budynkach i teatrów.

Podczas konferencji prasowej zostały zapowiedziane "łagodniejsze restrykcje związane z kulturą, handlem, kultem religijnym i edukacją przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań" - pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone od 4 maja. Wtedy zostaną otwarte galerie sztuki i muzea, z zachowaniem reżimu sanitarnego (1 osoba na 15 m2). Instytucje kulturalne będą odmrażane trzyetapowo.

Kiedy otwarte kina? Wrócą w dwóch etapach

Od 15 maja otwarte zostaną kina i teatry działające na świeżym powietrzu - przy obłożeniu maksymalnie 50 proc. widowni. Tego dnia ma również wrócić możliwość organizowania pozostałych wydarzeń kulturalnych odbywających się na świeżym powietrzu, w tym koncertów i festiwali. Czy jest szansa na to, że tego lata odbędą się duże koncerty i festiwale, w tym te, które z powodu pandemii zostały przełożone? - Imprezy muszą na ten moment wpisywać się w te standardy, które tutaj proponujemy dla kultury. W sezonie letnim zostawiamy sobie przestrzeń do podjęcia decyzji - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Najsłynniejsze wpadki w filmach, serialach i nie tylko! Czy naprawdę nie dało się ich uniknąć?

Trzeci etap odmrażania instytucji kultury ma nastąpić 29 maja. Rząd planuje wtedy zezwolić właścicielom na otwarcie pozostałych kin i teatrów. Także w tym przypadku trzeba będzie zachować ścisły reżim sanitarny, a na widowni będzie mogła być zajęta maksymalnie połowa dostępnych miejsc.

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski przedstawili w środę 28 kwietnia plan odmrażania gospodarki w maju. W najbliższych dniach otwarte zostaną galerie handlowe, baseny czy właśnie wspomniane galerie sztuki. Wznowiona zostanie też działalność ogródków gastronomicznych. Więcej na ten temat tutaj >>.

Więcej o: