Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się w maju. Jest nowy termin

Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się w tym roku w maju. Organizatorzy największego polskiego festiwalu zdecydowali się go opóźnić ze względu na decyzje rządu. Wszyscy, którzy kupili już karnety, będą mogli skorzystać z nich w nowym terminie lub uzyskać zwrot środków.

MDGA miał w tym roku wystartować 21 maja, ale tak się nie stanie.

Radio 357Radio 357 prześcignęło Radio Nowy Świat. Miesięcznie zbiera więcej

Millenium Docs Against Gravity przesunięty na wrzesień

"W tym roku ciężko pracowaliśmy, żeby przygotować dla Was wydarzenie pełne emocji i wiedzy, z doskonałym programem, który pozwala pogłębić nasze spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki waszemu zaufaniu i otwartości na filmy dokumentalne w zeszłym roku podczas edycji hybrydowej było nas ponad 170 tysięcy i stworzyliśmy zarówno w kinach, jak i wirtualnie, prawdziwą wspólnotę. Na to liczymy także w tym roku" - piszą do widzek i widzów twórcy festiwalu, informując następnie o przesunięciu festiwalu na wrzesień:

18., pełnoletnia już, edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 3 do 12 września w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, natomiast część online potrwa od 16 września do 3 października.

Organizatorzy zapewniają, że już ogłoszone produkcje będzie można obejrzeć we wrześniu, Wśród nich jest m.in. "Najpiękniejszy chłopiec na świecie" ("The Most Beautiful Boy in the World", reż. Kristina Lindstroma i Kristian Petri), który był jednym z najgłośniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Sundance. To opowieść o legendarnym Tadziu z kinowej adaptacji "Śmierci w Wenecji" Tomasza Manna. Młodziutki Björn Andrésen zagrał w dziele Luchino Viscontiego gdy miał zaledwie 15 lat i zyskał nagłą międzynarodową sławę oraz przydomek "najpiękniejszego chłopca na świecie", nadany mu przez samego Viscontiego. W filmie szwedzkiej pary dokumentalistów widzimy, jak miażdżący wpływ miało to na jego dalsze życie.

Zobacz wideo "The Most Beautiful Boy In The World" - zwiastun

Nazwali go "najpiękniejszym chłopcem na świecie", 50 lat później wspomina: "Koszmar". Pierwsze dokumenty MDAG >>

Organizatorzy: Decyzję rządu o otwarciu kin dopiero 29 maja przyjmujemy ze smutkiem

Z ponad 1300 projekcjami MDGA jest największym festiwalem w Polsce i jednym z największych na świecie pod względem liczby pokazów kinowych. "W takiej sytuacji i przy takiej skali naszego wydarzenia nie jesteśmy w stanie przenieść festiwalu o kilka lub kilkanaście dni na kilka tygodni przed jego rozpoczęciem. To zbyt duża i skomplikowana operacja programowa oraz logistyczna. Do ostatniego momentu przed rządową konferencją kilka dni temu dostawaliśmy sygnały, że kina zostaną otwarte na początku maja. Były to sygnały płynące ze sprawdzonych źródeł i bardzo wiarygodne. Razem z innymi festiwalami i instytucjami kultury liczyliśmy, że kultura wróci na normalne tory szybko, sprowadzając intelektualną odwilż zaraz po trzeciej fali pandemii" - tłumaczą decyzję o opóźnieniu organizatorzy, dodając:

Pracowaliśmy na najwyższych obrotach, żebyśmy mogli zacząć tegoroczną edycję 21 maja i wszystko wskazywało na to, że tak się właśnie stanie. Dlatego przyjęliśmy decyzję o otwarciu kin dopiero 29 maja z ogromnym smutkiem oraz zaskoczeniem i napisaliśmy do rządu apel w celu przesunięcia daty otwarcia kin, co niestety okazało się niemożliwe.

Koncert RHCP w 2019 rokuRed Hot Chili Peppers chcą sprzedać wszystkie swoje piosenki. Nie tak drogo

Więcej o: