Premiery tygodnia. Zalew książek i Zalef w książce. "Wilkołak" Wojciecha Chmielarza już nie tylko w formie audio

Przełom pierwszej i drugiej połowy maja to absolutne zatrzęsienie premierowych tytułów do poczytania. Wśród nich są m.in. "Wilkołak" Wojciecha Chmielarza, który w kwietniu ukazał się jako serial audio, "Wojenka" Magdaleny Grzebałkowskiej oraz "Biel", czyli trzeci tom serii "Kolory zła" Małgorzaty Oliwii Sobczak. A to nie koniec.

W tym tygodniu pierwsze skrzypce w naszym zestawieniu premier grają książki. Nie oznacza to jednak, że zostawiamy z niczym miłośników muzyki i seriali. Zobaczcie, co dla was przygotowaliśmy.

Zobacz wideo POPkultura odc. 78. Jeśli zarobisz sto mln raz, czemu nie zarobić dwa razy? Widzom nie zawsze wychodzi to na dobre

Co przeczytać? Nowe książki wypuszczają m.in. Ciarkowska, Chmielarz i Sobczak

Ciekawe tytuły książkowe wyrastają niczym grzyby po deszczu. 19 maja ukaże się "Biel", kolejna część serii "Kolory zła" Małgorzaty Oliwii Sobczak. Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.

Ula Ryciak napisała wielowymiarową biografię Kaliny Jędrusik pod wymownym tytułem "Niemoralna. Kalina". Dzięki jej opowieści słynna aktorka po 30 latach odzyskuje głos. Zupełnie inną, wstrząsającą historię z życia wziętą w książce "Wojenka" opowiada Magdalena Grzebałkowska. To poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów narodu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Reporterka pomaga czytelnikom zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Arcyciekawą fikcyjną historię stworzyła P.K. Adams w swojej powieści "Ciche wody" - autorka osadziła akcję na XVI-wiecznym dworze królewskim w Krakowie. Jest Boże Narodzenie 1519 roku, dwór królewski w Krakowie świętuje radosny okres. Niecałe dwa lata wcześniej włoska arystokratka Bona Sforza przybyła z Bari do stolicy Polski jako świeżo poślubiona małżonka króla Zygmunta. Towarzyszył jej imponujący orszak, do którego należała hrabina Caterina Sanseverino, teraz sprawująca nadzór nad dwórkami usługującymi królowej. Caterina wciąż przyzwyczaja się do życia w tym północnym królestwie mroźnych zim, obcych obyczajów i niezrozumiałego języka, kiedy dworem w wieczór pierwszego dnia Bożego Narodzenia wstrząsa szokujące morderstwo. Kilka dni później, w noc sylwestrową, dochodzi do następnej zbrodni. Ofiary pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Szaleją plotki, spekulacje i podejrzenia, lecz sprawca pozostaje nieuchwytny. 

Zbrodni nie zabrakło też w nowej książce Wojciecha Chmielarza "Wilkołak". Prywatny detektyw Dawid Wolski nie spocznie. Na cmentarzu, na pogrzebie swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi, kobiety jego życia, widzi ją z daleka. Dziewczyna jest dziesięć lat starsza, zmieniona, ale to Iga. Tylko on ją zobaczył i rozpoznał. Nikt mu nie wierzy, lecz on jest pewien – Iga żyje. Żyje i z jakiegoś powodu znowu znika. Od chwili jej śmierci Wolski wie, że coś jest nie tak i teraz ma pretekst, żeby to sprawdzić. Dopuszcza się profanacji i w niebezpieczną grę wciąga jedynego przyjaznego mu człowieka – prokuratora Adama Górnika. Prawda okaże się jednak zbyt trudna do przyjęcia, ale dla Wolskiego nie ma ratunku…

Miesiąc przed premierą "Wilkołaka" ukazał się serial audio, w którym w Dawida Wolskiego wcielił się Krzysztof Zalewski. Przy mikrofonie towarzyszyli mu m.in. Aleksandra Popławska i Cezary Pazura. Reżyserami "Wilkołaka" są Krzysztof Czeczot i Wojciech Pątkiewicz. Serialu można posłuchać w aplikacji Empik Go.

Wojciech ChmielarzWojciech Chmielarz wraca z nieprzewidzianym zakończeniem, które wbija w fotel [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Więcej o: