Premiery tygodnia. Sara Gay Forden odkrywa tajemnice rodziny Gucci, a zwycięzcy Eurowizji wydają album

Eurowizyjna euforia z pewnością będzie nam towarzyszyć jeszcze przez moment, ale nie samą Eurowizją człowiek żyje. W nadchodzących dniach możecie spędzić czas z kilkoma interesującymi nowościami, które dla was zebraliśmy. To m.in. debiutancka płyta Olivii Rodrigo, książka Sary Gay Forden "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" i (nie uciekajmy przed tym) fizyczna wersja płyty zespołu Maneskin, zwycięzców Eurowizji.

W tym tygodniu jak zwykle jest co obejrzeć, czego posłuchać i co poczytać. Polecamy waszej uwadze kilka premierowych tytułów.

Zobacz wideo POPKultura odc. 79. Co zrobić, by wygrać Eurowizję?

Co obejrzeć? Pora na przygodę z dinozaurami

Na Netfliksie pojawił się nowy film Zacka Snydera "Armia umarłych". To raczej pozycja dla fanów gatunku (albo tych, którym nie przeszkadzają mocno średnie opinie krytyków). Po ataku zombie w Las Vegas grupa najemników podejmuje ryzyko ostateczne, udając się do strefy kwarantanny, aby dokonać największego napadu w historii. W rolach głównych m.in. Dave Bautista i Ella Purnell. 

Najmłodszych ucieszy wiadomość, że udostępniono także trzeci sezon serialu "Park Jurajski: Obóz kredowy". Nieco starszym widzom może się natomiast spodobać krótki, bo zaledwie pięcioodcinkowy trzeci sezon serialu "Master of None", w którym Aziz Ansari oddał pierwsze ekranowe skrzypce Lenie Waithe i Naomie Ackie. Aktorki wcielają się w Denise i Alicię - na ich szczęśliwym małżeństwie pojawia się rysa, która stawia sporo spraw pod znakiem zapytania.

Co przeczytać? Historia rodziny Guccich wbija w fotel

Jedna z najciekawszych książkowych premier to "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" Sary Gay Forden - na podstawie tej pozycji właśnie powstaje film Ridleya Scotta "Gucci" z Lady Gagą i Adama Driverem. W 1993 roku marka Gucci znalazła się na skraju bankructwa przez złe decyzje Maurizia Gucciego i jego zamiłowanie do ekstrawagancji. Dwa lata później Maurizio został zastrzelony w drodze do biura. Za zorganizowanie morderstwa skazano jego byłą żonę Patrizię Reggiani Martinelli. Dostała 29 lat więzienia. Czy Patrizia zleciła zabójstwo, ponieważ wydatki Maurizia wymknęły się spod kontroli? Czy zrobiła to, ponieważ czarujący eks zamierzał poślubić swoją kochankę Paolę Franchi? A może w ogóle tego nie zrobiła?

Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. To wielkie nazwiska: Tom Ford, Sophia Loren, Jackie Kennedy Onassis, Domenico De Sole, Pierre Cardin, Chiara Mastroianni, Yves Saint Laurent. To także stolice świata mody: Mediolan, Florencja, Nowy Jork i Paryż. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty rodu Guccich. To wartka opowieść o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii. Premiera książki: 26 maja.

'Pan i pani Gucci' / / Materiały promocyjneJest to Gucci. Adam Driver i Lady Gaga na pierwszym zdjęciu z planu nowego filmu

Czego posłuchać?

Muzycznie w tym tygodniu oczywiście króluje Eurowizja. 28 maja w wersji fizycznej ukaże się "Teatro d’ira – Vol. I", pierwsza część większego projektu szykowanego przez zwycięski zespół Måneskin. Płyta została nagrana w Mulino Recording Studio w Acquapendante i ma już ponad 100 milionów odtworzeń w serwisach streamingowych. To hołd oddany analogowemu klimatowi lat 70’. Krążek jest następcą wydanego dwa lata wcześniej "Il ballo della vita", który pokrył się podwójną platyną.

Eurowizja 2021. Maneskin  z WłochWłochy wygrywają Eurowizję! Maneskin i "Zitti E Buoni" zwycięża dzięki widzom

Duża pozaeurowizyjna premiera to debiutancki krążek Olivii Rodrigo "Sour". Młoda wokalistka z niebywałą zdolnością do przekładania emocji na teksty ma na koncie ogromny hit "drivers license", który wraz z singlami "deja vu" i "good 4 u" sprawił, że "Sour" stał się najbardziej wyczekiwanym popowym albumem tego roku. Silne dziewczyny śpiewają też w Polsce. Pierwszy w pełni autorski album wypuściło trio Tulia; debiutuje też Natalia Zastępa, którą znacie z "The Voice Kids". 

Więcej o: