Premiery tygodnia. Brodka wraca z płytą "Brut". Wracają też kina - w repertuarach m.in. oscarowe filmy

Wreszcie możemy to powiedzieć - kina powróciły! Zarówno multipleksy, jak i kina studyjne proponują całą masę ciekawych tytułów do obejrzenia. Z jednej strony to oscarowe premiery - "Ojciec" czy "Nomadland", z drugiej m.in. "Cruella" z Emmą Stone albo komediowy "Nocny konwój". Na co jeszcze w następnych dniach warto rzucić okiem (lub uchem)? Doradzamy.

Lato tuż za rogiem, świat znowu zaczyna się otwierać, więc z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa można ruszać na kulturalne łowy. W drodze do kin możecie wrzucić na słuchawki nasze muzyczne propozycje, a po seansach - jeżeli będzie wam jeszcze mało - sprawdzić na przykład, co słychać między niebem, ziemią i piekłem.

Zobacz wideo POPKultura odc. 80. Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty

Co obejrzeć? W streamingu "Lucyfer", w kinach szeroki repertuar

28 maja na Netfliksie pojawiła się druga połowa piątego sezonu serialu "Lucyfer". Przed premierą D.B. Woodside, który wciela się w Amenadiela, mówił: - Przedstawienie Boga przyniesie wątek problemów z tatusiem, które ma zarówno Lucyfer, jak i Amenadiel, a niektóre z nich wymagają uporządkowania. Czasami sposobem na oczyszczenie tych rzeczy jest odrobina bólu, emocji oraz sensacji. I myślę, że dokładnie to się wydarzy. Mogę też powiedzieć, że pod koniec sezonu 5B wydarzy się coś szokującego, co złamie wszystkim serce. Ale mogę dodać, że hej, mamy sezon szósty. Więc nawet gdy twoje serce zostanie totalnie zmiażdżone pod koniec 5B, nie trać wiary.

Cieszą się również miłośnicy "Przyjaciół", którzy doczekali się wreszcie premiery specjalnego programu ze spotkaniem obsady i twórców po kilkunastu latach od zakończenia emisji serialu. - Śmiałam się, wzruszałam, poleciała nawet łza. Gdy na ekranie pojawiały się fragmenty odcinków, momentalnie uruchamiały pamięć i związane z nimi uczucia. I tak jak wszystkie odcinki "Przyjaciół", które oglądałam już kilka-kilkanaście razy, na poprawę nastroju, z nudy, z przypadku, ale zawsze z uśmiechem, tak samo z pewnością jeszcze (nie) raz obejrzę "Przyjaciele: Spotkanie po latach" - zapewnia Marta Korycka w swojej recenzji.

O streamingu wspominamy jednak tylko słowo, bo znowu można chodzić do kina. O tym, że 28 maja premierę miał trzykrotnie nagrodzony Oscarem "Nomadland" Chloe Zhao chyba nie trzeba nikomu przypominać. Od piątku można także oglądać disneyowską "Cruellę" z Emmą Stone, Emmą Thompson i przepięknymi kostiumami, wyreżyserowaną przez Craiga Gillespie, który sprawił, że - jak pisze Justyna Bryczkowska z Gazeta.pl - tę straszną czarownicę będzie można polubić, a nawet podziwiać. Na ekranach debiutują również: "Krudowie 2: Nowa era", "Druga połowa", "Amatorzy" oraz "Ojciec" z Olivią Colman i oscarowym Anthonym Hopkinsem. A to i tak nie wszystko!

Czytaj więcej: Otwarte praktycznie wszystkie kina. Jakie filmy można zobaczyć? [LISTA NAJBLIŻSZYCH PREMIER] >>

Czego posłuchać? Brodka i jej "Brut"

"Widzicie mnie w wieku lat 5, kiedy fakt bycia kobietą nie miał jeszcze żadnego znaczenia. Był to czas niewinności i beztroski, ale także nieświadomości przyszłych oczekiwań, które społeczeństwo nakłada na kobiety. Wąż, który mnie oplata, symbolizuje pokusy, grzechy, czy tak jak na tym zdjęciu, wszystko to, co może czekać na tę dziewczynkę w przyszłości. I właśnie to zderzenie wydało mi się szczególnie ciekawe…" - opowiada Brodka o okładce swojej piątej płyty, "Brut".

Podczas pracy w londyńskim Flesh and Bone Studios, pod okiem producenta Oliego Baystona, powstał bezkompromisowy materiał, napędzany klasyczną sekcją rytmiczną, w którym pobrzmiewają echa punk rocka, trip hopu czy grunge’u. Jak zapowiada wydawca, płyta "Brut" przepełniona jest powidokami z przeszłości i tęsknotą do lat 90., w odważnym i nowoczesnym wydaniu. "Brut" to "coś wytrawnego, surowego, bez lukru. To także odwołanie do brutalizmu, stylu w architekturze, który zakłada, że najważniejsze są przestrzeń, forma, uwrażliwienie na właściwości stosowanych materiałów i nadawanie im nowych znaczeń". 

Do tego wśród nowości są m.in. Kult i "Ostatnia płyta", nowy singiel duetu ATLVNTA z ciekawym, prowokującym do dyskusji teledyskiem, debiutancki krążek grupy easy life oraz zbiór najciekawszych momentów kariery Moby'ego na albumie "Reprise".

Więcej o: