Ivan Fischer, który podczas otrzymywania zastrzyku dyrygował batutą, powiedział, że chciał w ten sposób zachęcić ludzi do szczepienia i zawrócić uwagę na znaczenie przestrzegania zasad przeciwepidemicznych. Zastrzyk wykonany został przez dziurę wyciętą w rękawie koszuli dyrygenta. Dawka została podana natomiast przez wicedyrektora Kliniki Chorób Serca Uniwersytetu Semmelweisa dr. Davida Beckera, który wcześniej ustalił termin podania drugiej dawki oraz jej typ.
Moment szczepienia uwiecznił na nagraniu jeden z widzów, który udostępnił je w internecie. Podczas koncertu członkowie orkiestry wykonali sobie natomiast testy na obecność koronawirusa.
Rozpoczynający sezon Budapeszteńskiej Orkiestry Festiwalowej koncert, w którym uczestniczyło kilka tysięcy melomanów, był darmowy, ale można było wejść na niego tylko z zaświadczeniem o ochronie przed koronawirusem. (PAP)
Wjazd na Węgry drogą lądową lub wodną (z wyłączeniem drogi powietrznej) z terytorium Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji lub Słowenii odbywa się - bez względu na obywatelstwo - według generalnych zasad, bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Oznacza to zwykłe przekraczanie granicy (z kontrolą graniczną) lub na wewnętrznych granicach strefy Schengen (czyli z terytorium Austrii, Słowacji i Słowenii) bez kontroli. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu podróży dla każdej osoby, także niepełnoletniej.
Obywatela polskiego do przekraczania granicy i pobytu za granicą upoważnia ważny polski paszport lub dowód osobisty. Wjazd bez ważnego dokumentu (również w przypadku dziecka) jest nielegalny i może nieść za sobą poważne konsekwencje. Tzw. elektroniczny dowód osobisty (aplikacja w telefonie) nie upoważnia do przekroczenia granicy węgierskiej i pobytu na Węgrzech - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska/ mw/ zm/
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl