Jednym ze słów kluczowych dla książek brytyjskiej historyczki Tracy Borman jest "wpływ". W 2010 roku ukazał się jej bestseller "Elizabeth’s Women", opowiadający o kobietach, które odegrały istotną rolę w życiu królowej Elżbiety I. Matką Elżbiety była Anna Boleyn, która osierociła córkę, gdy ta miała zaledwie trzy lata. Zginęła przez ścięcie — w taki właśnie sposób jej mąż postanowił zwolnić sobie drogę do poślubienia Jane Seymour. Tym okrutnikiem był oczywiście Henryk VIII Tudor, o którym Borman napisała książkę "Henry VIII and The Men Who Made Him". Na jej podstawie powstał ciekawy serial dokumentalny, dobrze ukazujący najbliższe grono Henryka VIII w zaledwie trzech odcinkach.
Dworzanie, doradcy, członkowie rodziny — wielu z nich miało sporo do powiedzenia, jeśli chodzi o poglądy, plany i decyzje Henryka VIII. Kiedy młody Henryk objął tron tuż przed 18. urodzinami, prawdopodobnie mało kto spodziewał się, że po skąpych i względnie spokojnych rządach Henryka VII (względnie, bo jednak naznaczonych echami wieloletniej Wojny Róż) nadejdzie burzliwy okres w historii Wielkiej Brytanii. Ba - mało kto spodziewał się, że Henryk VIII tak szybko zostanie królem. Pierwszy w kolejce do tronu był bowiem jego starszy brat Artur. Książę Walii, pierworodny i oczko w głowie ojca, zmarł jednak w wieku 15 lat, tuż po ślubie z Katarzyną Aragońską. Brzmi znajomo?
To oczywiście pierwsza żona Henryka VIII, połączona z nim przez mocarstwowe ambicje rodziców. Król miał z nią szóstkę dzieci, z których przeżyła tylko Maria, przyszła królowa. Ponieważ Katarzyna nie dała Henrykowi syna, zaczął on szukać sposobu, by rozwieść się z żoną. Jak wiemy, sprawę rozwiązał w wielkim stylu - zerwał relacje angielskiego tronu z Kościołem katolickim i założył własny kościół. Dokument "Wszyscy ludzie Henryka VIII" szczegółowo przedstawia m.in. kulisy tej historycznej decyzji.
Henryk i Artur to dwa istotne imiona w początkowych latach życia Henryka VIII. Wracając na moment do dzieciństwa króla, warto dodać, że Henryk VIII jako mały chłopiec (wychowywany poza królewskim dworem) miał bliską więź z wujem, Arturem Plantagenetem, który zaszczepił w nim pasję do kruszenia kopii. Później najważniejszym męskim imieniem przewijającym się przez burzliwą biografię króla stanie się jednak Tomasz. To imię nosił m.in. kardynał Wolsey, lord kanclerz na dworze Henryka, który odgrywał kluczową rolę w rządzie do 1529 roku. Królowi podpadł przede wszystkim niepowodzeniem w przekonaniu papieża Klemensa VII do anulowania wspomnianego już małżeństwa władcy Anglii z Katarzyną Aragońską.
Wolseya w roli prawej ręki króla zastąpił Thomas Cromwell, odpowiedzialny za przeprowadzenie angielskiej reformacji i wzmocnienie administracji królewskiej (nikt przed nim nie miał tak dużego wpływu na jej funkcjonowanie). Cromwell stracił względy Henryka VIII głównie przez to, że przekonał króla do małżeństwa z Anną z Kleve, której monarcha szczerze nie znosił. Wrogowie Cromwella przekonali władcę, że jego doradca jest zdrajcą i należy się go czym prędzej pozbyć. Król nie czekał długo - w ciągu kilku tygodni Thomas Cromwell został skazany i zabity.
Inną postacią, której zasłużoną uwagę poświęcili twórcy dokumentu "Wszyscy ludzie Henryka VIII", jest Thomas Cranmer, arcybiskup Canterbury i przywódca reformy anglikańskiej. To właśnie Cranmer podsunął Henrykowi pomysł, jak może obejść władzę papieską i doprowadzić do unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską. Cranmer jako jeden z nielicznych "ludzi króla" przeżył go o kilka ładnych lat - funkcję arcybiskupa Canterbury sprawował aż do przejęcia władzy przez Marię I Tudor, obrończynię katolicyzmu, która skazała duchownego na śmierć.
Z trzyodcinkowego, fabularyzowanego serialu dokumentalnego "Wszyscy ludzie Henryka VIII" dowiecie się więcej nie tylko o wymienionych wyżej mężczyznach, ale i o innych interesujących nazwiskach, które często giną w życiorysie Henryka VIII pośród opowieści o jego romansach, wybrykach i brutalnych zapędach. Miniseria, przez którą widzów prowadzi Tracy Borman wraz z gośćmi, debiutuje na CANAL+ PREMIUM 7 sierpnia o godz. 22. Na platformie CANAL+ online obejrzycie ją od 8 sierpnia.