— Bałtyk nigdy nie był spokojnym obszarem. Od stuleci pochłonął wiele ludzkich istnień, a dowodami na to są spoczywające na dnie wraki, niemi świadkowie historii — mówi Tomasz Stachura. To jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Wraz ze swoim zespołem od lat szuka, bada i zabezpiecza podwodne dziedzictwo Bałtyku. W programie "Łowcy Tajemnic Bałtyku" CANAL+ da nam wgląd w kulisy jego pracy. Wzbogacą je wciągające historie o tym, jak na dnie Bałtyku tworzyły się kolejne tajemnice, dostępne tylko dla wybranych.
Tomasz Stachura specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Nurkowanie w wodach krajów bałtyckich to dla niego chleb powszedni. Mozaika wraku Marsa, którą stworzył z ponad 600 zdjęć, trafiła w latach 2014-15 na okładki wydań "National Geographic" w kilku krajach, m.in. w Szwecji i Portugalii. Stachura jest również m.in. pomysłodawcą i szefem projektu "SANTI Odnaleźć Orła", którego celem jest odnalezienie zaginionego w 1940 roku na Morzu Północnym wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł.
Twórcy "Łowców tajemnic Bałtyku" powierzyli pasjonatowi podwodnej pracy z obiektywem wprowadzenie widzów do fascynującego, ale i niebezpiecznego świata. Wraz z ekipą filmową zanurzymy się w morskich odmętach, by przyjrzeć się wrakom z bardzo bliskiej odległości. Poznamy dramatyczne losy jednostek zatopionych na wodach Bałtyku i ludzi, którzy płynęli na ich pokładzie. Każdy z odcinków "Łowców" to nie tylko prezentacja niedostępnych dla ogółu podwodnych sekretów, ale również lekcja historii, której nie dostaniemy nigdzie indziej.
Przykładowo: odcinek piąty jest poświęcony Operacji Hannibal, największej morskiej ewakuacji w dziejach świata. Między styczniem a majem 1945 roku, w obliczu zbliżającej się ofensywy radzieckiej, Niemcy mieli zamiar ewakuować drogą morską 32 odcięte dywizje oraz wielu cywili na tereny Rzeszy i Danii. Operacja częściowo się powiodła, jednak nie dało się uniknąć sporych strat — armia ZSRR zatopiła m.in. statek Wilhelm Gustloff, na którego pokładzie znajdowało się ponad 10 tys. osób. Jak podkreśla Tomasz Stachura, na dnie Bałtyku do dziś można zobaczyć dowody tej i innych tragedii, które pociągnął za sobą ewakuacyjny zryw Niemców.
W programie posłuchamy też m.in. o okręcie U-768, który zatonął w listopadzie 1943 roku, i o tankowcu Terra, którego zadaniem było wypatrywanie okrętów Kriegsmarine. Będzie też historia Akademika Karpinsky’ego, transportowca pływającego pod radziecką banderą, który zaginął w nieznanych okolicznościach ponad 60 lat temu. Dopiero niedawno udało się ustalić jego położenie. Co znaleźli tam nurkowie? Na to i wiele innych pytań odpowie Tomasz Stachura w szóstym odcinku "Łowców tajemnic Bałtyku".
Pierwszy odcinek "Łowców tajemnic Bałtyku" pokaże CANAL+ PREMIUM — emisję zaplanowano na 20 września o godz. 21:30. Dzień później program będzie można obejrzeć na platformie CANAL+ online.