Cudze chwalicie, swego nie znacie. Polski nurek odkrywa mroczne sekrety Bałtyku

Ogrom bogactw i tajemnic, które skrywają wody mórz i oceanów, trudno ogarnąć wyobraźnią - o rzeczywistości już nie mówiąc. Są śmiałkowie, którzy takich zadań się nie boją i chcą pokazać nam, jak naprawdę wygląda życie na morza dnie. Należy do nich Tomasz Stachura, który w nowej produkcji oryginalnej CANAL+ "Łowcy tajemnic Bałtyku" zabierze nas w podróż prosto do głębin i spoczywających pod wodą wraków.

— Bałtyk nigdy nie był spokojnym obszarem. Od stuleci pochłonął wiele ludzkich istnień, a dowodami na to są spoczywające na dnie wraki, niemi świadkowie historii — mówi Tomasz Stachura. To jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Wraz ze swoim zespołem od lat szuka, bada i zabezpiecza podwodne dziedzictwo Bałtyku. W programie "Łowcy Tajemnic Bałtyku" CANAL+ da nam wgląd w kulisy jego pracy. Wzbogacą je wciągające historie o tym, jak na dnie Bałtyku tworzyły się kolejne tajemnice, dostępne tylko dla wybranych. 

Zobacz wideo "Kruk. Czorny Woron nie śpi" - zwiastun

"Głębiny Bałtyku skrywają wiele tajemnic, dostępnych nie dla wszystkich"

Tomasz Stachura specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Nurkowanie w wodach krajów bałtyckich to dla niego chleb powszedni. Mozaika wraku Marsa, którą stworzył z ponad 600 zdjęć, trafiła w latach 2014-15 na okładki wydań "National Geographic" w kilku krajach, m.in. w Szwecji i Portugalii. Stachura jest również m.in. pomysłodawcą i szefem projektu "SANTI Odnaleźć Orła", którego celem jest odnalezienie zaginionego w 1940 roku na Morzu Północnym wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł. 

Twórcy "Łowców tajemnic Bałtyku" powierzyli pasjonatowi podwodnej pracy z obiektywem wprowadzenie widzów do fascynującego, ale i niebezpiecznego świata. Wraz z ekipą filmową zanurzymy się w morskich odmętach, by przyjrzeć się wrakom z bardzo bliskiej odległości. Poznamy dramatyczne losy jednostek zatopionych na wodach Bałtyku i ludzi, którzy płynęli na ich pokładzie. Każdy z odcinków "Łowców" to nie tylko prezentacja niedostępnych dla ogółu podwodnych sekretów, ale również lekcja historii, której nie dostaniemy nigdzie indziej. 

PARIS POLICE 1900 AFFICHE "Paris Police 1900". Ofiara, inspektor, była kurtyzana - nowy mroczny kryminał z Francji

Przykładowo: odcinek piąty jest poświęcony Operacji Hannibal, największej morskiej ewakuacji w dziejach świata. Między styczniem a majem 1945 roku, w obliczu zbliżającej się ofensywy radzieckiej, Niemcy mieli zamiar ewakuować drogą morską 32 odcięte dywizje oraz wielu cywili na tereny Rzeszy i Danii. Operacja częściowo się powiodła, jednak nie dało się uniknąć sporych strat — armia ZSRR zatopiła m.in. statek Wilhelm Gustloff, na którego pokładzie znajdowało się ponad 10 tys. osób. Jak podkreśla Tomasz Stachura, na dnie Bałtyku do dziś można zobaczyć dowody tej i innych tragedii, które pociągnął za sobą ewakuacyjny zryw Niemców.

W programie posłuchamy też m.in. o okręcie U-768, który zatonął w listopadzie 1943 roku, i o tankowcu Terra, którego zadaniem było wypatrywanie okrętów Kriegsmarine. Będzie też historia Akademika Karpinsky’ego, transportowca pływającego pod radziecką banderą, który zaginął w nieznanych okolicznościach ponad 60 lat temu. Dopiero niedawno udało się ustalić jego położenie. Co znaleźli tam nurkowie? Na to i wiele innych pytań odpowie Tomasz Stachura w szóstym odcinku "Łowców tajemnic Bałtyku".

Pierwszy odcinek "Łowców tajemnic Bałtyku" pokaże CANAL+ PREMIUM — emisję zaplanowano na 20 września o godz. 21:30. Dzień później program będzie można obejrzeć na platformie CANAL+ online.

Henry VII's Men O kobietach Henryka VIII wiemy chyba wszystko. A co z mężczyznami w jego życiu?

Więcej treści znajdziesz na JA+ rozrywka >>

Więcej o: