Polityka fascynuje nie tylko w serwisach informacyjnych. Podsuwa gotowe scenariusze [POPKultura+]

Filmowcy z USA na pewno nie mogą narzekać na brak inspiracji z życia wziętych - amerykańscy politycy przez ostatnich kilkadziesiąt lat mniej lub bardziej świadomie dostarczają im materiały na kolejne wciągające filmy i seriale. I to nie tylko takie gabinetowe: były afery finansowe, były romanse, seksskandale, szpiegowskie intrygi i grube przekręty.

Ryan Murphy, król amerykańskiej telewizji, jest przykładem filmowca, który bardzo skrzętnie korzysta z takich inspiracji. Ostatnio wziął na warsztat jeden z najgłośniejszych seksskandali końcówki XX wieku, czyli romans Billa Clintona i jego ówczesnej stażystki Moniki Lewinsky. Ona zresztą przy serialu Murphy'ego pracowała i zatwierdziła ponoć każde słowo.

 Wyczyny polityków to idealne scenariusze. Najnowsze seriale 

Zobacz wideo Filmowcy powinni być wdzięczni politykom. Ich sprawki to gotowe scenariusze na głośne filmy

Głośna historia ich relacji stała się kanwą do scenariusza nowego sezonu "American Crime Story", który opowiedziany został z perspektywy zaangażowanych w sprawę kobiet. Akcja "Impeachmentu" rozpoczyna się 16 stycznia 1998 roku: wtedy Monika Lewinsky została z zaskoczenia zaciągnięta na przesłuchanie w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuratora Kena Starra. Doprowadziła do tego Linda Tripp, która razem z nią pracowała w Białym Domu. To ona jako pierwsza dowiedziała się o romansie 22-latki z prezydentem. Nagrywała ich rozmowy i zachęcała Lewinsky, by dokumentowała wszelkie detale ich związku.

W "ACS: Impeachment" w rolę Tripp wcieliła się muza Ryana Murphy’ego, Sarah Paulson. Jako Monica Lewinsky wystąpiła Beanie Feldstein. Na ekranie zobaczymy także Annaleigh Ashford jako Paulę Jones, która pierwsza pozwała Billa Clintona o molestowanie seksualne, jeszcze gdy był on gubernatorem stanu Arkansas. Małżeństwo Clintonów w "ACS" zagrali Edie Falco i Clive Owen. 

Kolejny serial o wyczynach Donalda Trumpa

Z kolei serial "The Comey Rule" to produkcja, która opisuje nieco świeższą aferę z udziałem byłego już prezydenta USA, Donalda Trumpa — tutaj zagrał go Brendan Gleeson. Narracja skupia się na jego starciu z Jamesem Comeyem, który był szefem FBI od 2013 do 2017 roku — wtedy właśnie Trump go zwolnił. W tę postać wcielił się Jeff Daniels.

Scenariusz serialu oparty jest na książkę Comeya, w której opisał m.in. o dochodzeniu w sprawie afery e-mailowej z Hillary Clinton w roli głównej, a także o potencjalnych powiązaniach Donalda Trumpa z rosyjskim wywiadem. Właśnie o tym jest pierwszy odcinek serialu, który pokazuje także, w jaki sposób ujawnienie informacji o mailach wpłynęło na wyniki wyborów prezydenckich w 2016 roku. Już po tym, jak Trump wygrał, wypłynęła kwestia jego powiązań z rosyjskim wywiadem — to na tym etapie zdecydował się zwolnić szefa FBI. 

Kiedy politycy zawodzą 

Scenariusz do filmu "Niewierny" także inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami. Napisał go Cyrus Nowrasteh, amerykański filmowiec o irańskich korzeniach. Inspirował się m.in. historią młodego doktoranta, który w 2015 roku pojechał do Teheranu, by badać historię Persji. Rok później aresztowano go pod zarzutem szpiegostwa: miał próbować uzyskać dostęp do zamkniętych zbiorów bibliotek w Teheranie, płacąc za dostęp tysiące dolarów, po czym skopiować 4,5 tys. stron zdigitalizowanych dokumentów. Spędził w irackim więzieniu trzy lata, dopiero po tym czasie władze zgodziły się go uwolnić w zamian za oswobodzenie irackiego naukowca przetrzymywanego z kolei USA. 

I tak w "Niewiernym" poznajemy historię dziennikarza Douga Rawlinsa (Jim Caviezel, znany z roli samego Jezusa Chrystusa w Pasji), który podczas pobytu w Kairze zostaje porwany przez irański reżim i wywieziony na Bliski Wschód. Tam staje przed sądem za błędne oskarżenia. Jego żona jest urzędniczką Departamentu Stanu i próbuje wykorzystać swoje kontakty, żeby w sprawie jej męża zainterweniował rząd USA. Szybko do niej dociera, że pomoc nie nadejdzie - musi zatem sama pojechać na Bliski Wschód, by odnaleźć męża.   

Film "Niewierny" oraz seriale "American Crime Story: Impeachment" i "The Comey Rule" można obejrzeć w serwisie CANAL+ online.

Więcej o: