Nowe seriale kryminalne. Dziś detektyw też nosi blizny

Już 9 lipca premierę będzie miał serial "Kruk. Czorny woron nie śpi" - kontynuacja produkcji z 2018 roku z Michałem Żurawskim w tytułowej roli. Adam Kruk to doskonały przykład współczesnego detektywa, jakiego pokazują nowe seriale kryminalne. Bo choć już Sherlock Holmes miał swoją ciemną stronę, dzisiaj policjanci szczególnie często mają w sobie mrok, blizny fizyczne i psychiczne.

Holmes, którego czytelnicy poznali w 1887 roku, był przecież nałogowym palaczem, a nawet - wbrew przestrogom Watsona - sięgał po kokainę i morfinę. W XXI wieku twórcy coraz więcej uwagi poświęcają właśnie wadom, skazom, bliznom "tropicieli zła", po to, by nie byli idealni, przez to bardziej... ludzcy? Często nie od razu zdradzają szczegóły, czyniąc z nich nie tyle cechę charakteru, a jeden z motywów, popychających akcję do przodu.

Adam Kruk, Kurt Wallander, Dexter Morgan - nowe seriale kryminalne pokazują zło nie tylko w przestępcach

To już nie są czasy sympatycznej - no, może trochę wścibskiej - panny Marple czy księdza z "Detektywa w sutannie". Nawet szeroko uśmiechający się, wyglądający niczym blondwłosy anioł Patrick Jane z "Mentalisty" tak naprawdę angażuje się w pomoc służbom, bo chce schwytać mordercę rodziny i szuka zemsty, Tom Mathias z "Hinterland" jest dręczony przez wspomnienia o śmierci córeczki. Seriale kryminalne pokazują to także w z pozoru lekkich produkcjach. Nawet dobroduszny Adrian Monk, który usiłuje rozwiązać zagadkę śmierci swojej żony, ma w sobie pierwiastek mroku.

Komisarz Adam Kruk - infografikaKomisarz Adam Kruk - infografika mat. partnera

W przypadku Adama Kruka ten pierwiastek jest całkiem spory. W pierwszej serii poznajemy go i od razu zwracamy uwagę na kołnierz ortopedyczny na jego szyi. Śledząc kolejne odcinki dowiadujemy się coraz więcej o mrocznej przeszłości policjanta, który trafia po latach do rodzinnego Białegostoku. Podobnie jest w drugiej serii - "Kruk. Czorny woron nie śpi". Wydawać by się mogło, że po wyjaśnieniu sprawy z poprzedniego sezonu Adam Kruk będzie szczęśliwszy, ale mrok z przeszłości wcale nie znika od razu, nawet mimo pomocy podlaskiej szeptuchy...

Zobacz wideo "Kruk. Czorny Woron nie śpi" - zwiastun

Jeden z najsłynniejszych książkowych detektywów, który doczekał się też własnych produkcji, to Kurt Wallander - i on też ma swoje "blizny". Ten przechodzi kryzys wieku średniego, jest po rozwodzie, po zabiciu człowieka w obronie własnej popada w alkoholizm i depresję. Bardzo ekstremalnym przypadkiem jest bez wątpienia "Dexter", w którym człowiek zawodowo zajmujący się łapaniem przestępców. Dexter Morgan jest specjalistą ds. krwi w departamencie policji w Miami, ale prowadzi drugie życie - sam jest mordercą, który na własną rękę i według własnego kodeksu wymierza sprawiedliwość tym, których nie udało się zamknąć w więzieniu. Ale co tu dużo mówić, gdy detektywem może być dzisiaj nawet sam "Lucyfer".

Więcej treści znajdziesz na JA+ rozrywka >>

Więcej o: