Nie tylko "Step Up" i "Dirty Dancing". Filmy o tańcu, które musisz zobaczyć

Taniec to bardzo istotny element wielu filmów, który może powiedzieć nam więcej niż niejeden dialog. Aktorki i aktorzy wirujący na parkiecie potrafią czasami wbić w fotel. Tańczą z miłości, z wściekłości, z radości albo - po prostu - z pasji. Sprawdźcie, jakie filmy o tańcu warto zobaczyć.

Fani filmów z tańcem w roli głównej doskonale znają stare dobre "Dirty Dancing" czy przebojową serię "Step Up", która od drugiej połowy lat 2000. sprawiała, że każdy chciał tańczyć tak jak główni bohaterowie (nawet jeżeli filmy te pozostawiają sporo do życzenia, szczególnie scenariuszowo). Z łezką w oku wspominamy kultowe tytuły, takie jak "Gorączka sobotniej nocy" czy "Flashdance". Zaznaczmy, że nie każdy film, w którym taniec pełni ważną funkcję, to musical. Dramat, horror czy komedia również potrafi wykorzystać taniec na rozmaite sposoby — zobaczcie, jakie tytuły warte zobaczenia dla was wybraliśmy.

"Czarny łabędź". Taniec w mroku 

Balet jest niczym uczta dla oczu — tę efektowną sztukę ogląda się często z zapartym tchem, a już na pewno wtedy, gdy stanowi kluczowy element takiego filmu jak "Czarny łabędź". Nina (Natalie Portman), niesamowicie utalentowana, lecz niestabilna psychicznie balerina u progu sławy zostaje doprowadzona do granic wytrzymałości przez dyrektora artystycznego (Vincent Cassel). Świadoma zagrożenia, które stanowi jej rywalka (Mila Kunis), obsadzona zamiast niej w "Jeziorze łabędzim", Nina nie widzi już granic między fikcją a rzeczywistością. Wraz z rosnącą presją, obsesje Niny wymykają się spod kontroli, przenosząc ją w świat koszmarnych wizji, które zagrażają nie tylko jej psychice, lecz także jej życiu.  

"Ema". ‘Wirujący seks nabiera nowego znaczenia’

W zapowiedzi filmu "Ema" na portalu Collider czytamy, że ta chileańska produkcja nadaje zupełnie nowe znaczenie idei "dirty dancing" (nie będziemy się kurczowo trzymać polskiego tłumaczenia filmu pod tym tytułem). Gdy Ema (Mariana Di Girolamo) i Gastón (Gael García Bernal) oddają do sierocińca adaptowanego synka, ich związek się rozpada. Remedium na kryzys oraz wyrzuty sumienia staje się dla Emy zatracenie w tańcu, który jest jej pasją i synonimem wolności. Oto frenetyczny dramat pełen efektownych scen i muzyki spod znaku reggaeton. Film Pabla Larraína, reżysera "Jackie", prezentowany był w konkursie głównym festiwalu w Wenecji. "Emę" obejrzycie w CANAL+ online.

"Suspiria". Szkoła marzeń przeraża

Amerykańska tancerka Susie Bannion (Dakota Johnson) udaje się do Berlina, aby rozpocząć naukę w tamtejszej, prestiżowej szkole baletu. Jej przyjazd zbiega się w czasie z tajemniczym zniknięciem Patricii (Chloë Grace Moretz) jednej z wychowanek akademii. Susan, czyniąca niesamowite postępy pod okiem ekscentrycznej dyrektor artystycznej szkoły – Madame Blanc (Tilda Swinton), szybko zaprzyjaźnia się z inną tancerką Sarą (Mia Goth). Kiedy w szkole dochodzi do kilku mrożących krew w żyłach incydentów, obie dziewczyny zaczynają nabierać podejrzeń co do prawdziwej natury akademii. Wkrótce Susie pozna jej największy, mroczny sekret. Remake słynnego filmu Dario Argento z 1977 roku. 

Więcej treści znajdziesz na JA+ rozrywka >>

Więcej o: