Młody The Rock był wrestlerem, dziś jest gwiazdą kina. Dwayne Johnson - najlepsze filmy to nie tylko "Szybcy i wściekli"

Dwayne "The Rock" Johnson przez dwa ostatnie lata króluje na czele najlepiej zarabiających aktorów Hollywood sporządzanej przez magazyn "Forbes". Widzowie kojarzą go jako gwiazdora kina akcji, a warto jednak przypomnieć, że karierę zaczynał jako wrestler, a na ekranie po raz pierwszy pojawił się jako czarny charakter w popularnym filmie "Mumia Powraca".

Dwayne Johnson karierę zaczynał nie w przemyśle rozrywkowym, a jako sportowiec. Na studiach trenował futbol akademicki, jego drużyna z Uniwersytetu w Miami wygrała nawet krajowe mistrzostwa w 1991 roku. Potem przez krótki czas futbolem zajmował się profesjonalnie, by zostać ostatecznie wrestelerem o pseudonimie The Rock. Tak zdobył sympatię mediów i widzów — aż sześciokrotnie zdobył tytuł najbardziej charyzmatycznego wrestlera roku.  

Zobacz wideo Stworzył "Gotowe na wszystko", dziś znowu stawia kobiety na pierwszym planie

Dwayne Johnson — filmy, w których zagrał The Rock   

W końcu o The Rocka upomniała się o branża filmowa — jeszcze w 1999 roku pojawił się w serialu "Różowe lata siedemdziesiąte", rok później w "Star Trek: Voyager". Jako "on sam" pojawił się też np. w popularnym serialu dla dzieci "Hannah Montana", "Czarodziejach z Weaverly Place" czy w "Cory w Białym Domu".  W 2001 roku jako zły Król Skorpion wystąpił w produkcji "Mumia powraca", w której główne role zagrali Rachel Weisz i Brendan Fraser. Był to debiut na tyle udany, że The Rock trafił razem z Eliotem Pagem, Jamesem McAvoyem i Amy Adams na listę najbardziej obiecujących aktorów i aktorek magazynu "Entertainment Weekly".  

Johnson doczekał się też po kilku latach własnego filmu "Król Skorpion", a w 2004 roku zagrał główną rolę w produkcji "Z podniesionym czołem" - to remake filmu z 1973 roku, którego fabuła została oparta na faktach. Johnosn gra w nim byłego żołnierza sił specjalnych, który po powrocie w rodzinne strony odkrywa, że w okolicy rozkwitł handel narkotykami, a mieszkańcy zastraszani są przez pracowników nowego kasyna. Policja nie robi nic, by bronić niewinnych, sierżant Chris Vaughn musi więc wziąć sprawy w swoje ręce.  

Kolejna głośna produkcja z jego udziałem to film "Plan gry", w którym wcielił się w futbolistę, który po latach dowiaduje się, że ma córkę — tytuł zarobił 150 mln dolarów na całym świecie. The Rock dołączył do obsady "Szybkich i wściekłych" dopiero w 2011 roku - w piątej części tej popularnej serii zagrał agenta federalnego Luke'a Hobbsa, który z arcywroga staje się na przestrzeni kolejnych filmów sojusznikiem i klientem słynnej ekipy Doma Torreto. Do tej postaci wrócił także w "Szybkich i wściekłych 6", "Szybkich i wściekłych 7", "Szybkich i wściekłych 8" oraz "Szybkich i wściekłych 9". Do tego wszystkiego nakręcono specjalnie spin-off z nim w centrum uwagi pt. "Hobbs i Shaw".

Johnson gustuje nie tylko w filmach z gatunku kina akcji, z przyjemnością także pojawia się w produkcjach komediowych i familijnych: później pojawił się m.in. w komedii szpiegowskiej "Dorwać Smarta" u boku nagrodzonej Oscarem Anne Hathaway i Steve'a Carellaa, a z kolei w familijnej komedii "Dobra wróżka" wcielił się we wróżkę zębuszkę; efekt komiczny jest oczywisty. Zresztą podbił serca widzów także dzięki zdolnościom dubbingowym — w disnejowskiej "Vaianie" użyczył głosu półbogowi Maui, czym rozkochał w sobie nowe pokolenie wielbicieli, także za sprawą śpiewanych przez siebie piosenek takich jak "Drobnostka".

Co ciekawe, nim The Rock zagrał w "Mumia Powraca", wydał w 2000 roku autobiografię "The Rock Says" - znowu okazało się, że ludzie go uwielbiają, bo książka zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów opublikowanej przez "The New York Times". Nie da się ukryć, że jego życiorys jest na tyle ciekawy, że idealnie wręcz nadaje się na film. Polscy widzowie mogą właśnie oglądać na CANAL+ komediowy serial biograficzny "Młody The Rock", w którym pokazane zostały jego dziecięce lata. Produkcja liczy sobie 11 odcinków i skupia się na tym, jak przyszła gwiazda dorasta. Dwayne ponownie gra samego siebie i jednocześnie nabija się z Hollywood — w scenariuszu wybiega w przyszłość do 2032 roku, kiedy to kandyduje na prezydenta USA (takie plany miał np. raper Kanye West). Jako polityk z aspiracjami siedzi przed kamerą i udziela biograficznego wywiadu, w którym opisuje najważniejsze i najbardziej decydujące momenty ze swojego młodocianego życia.

The Rock — nie tylko aktor

Dwayne Johnson zajmuje się także produkcją filmową — jako producent i współproducent pracował przy takich filmach jak "Podróż na Tajemniczą Wyspę", "Inflitrator", "Baywatch. Słoneczny patrol", "Jumanji: Przygoda w dżungli", "Rampage: Dzika furia", "Drapacz chmur", "Fighting With My Family" czy "Jumanji: Następny poziom" - w każdej z tych produkcji także zagrał jakąś rolę. 

Więcej o: