Polska wersja kultowego THE OFFICE już wkrótce w CANAL+

Ruszyły zdjęcia do polskiej wersji jednego z najpopularniejszych seriali wszechczasów. W THE OFFICE PL wystąpią m.in. Piotr Polak, Vanessa Aleksander i Adam Woronowicz. Twórcy serialu sprawdzą, jak daleko sięga poczucie humoru Polaków i czy potrafią śmiać się z samych siebie. Premiera serialu już tej jesieni w CANAL+ PREMIUM i w CANAL+ online.

W długiej historii telewizji powstało wiele wybitnych seriali, jednak tylko wybrane doczekały się miana kultowych. Jednym z nich niezaprzeczalnie jest właśnie THE OFFICE – mockumentary stworzone dla stacji BBC. Według firmy badawczej Nielsen* THE OFFICE był najchętniej oglądanym przez Amerykanów serialem w 2020 roku, co najlepiej świadczy o jego fenomenie. Teraz na lokalną wersję czekają także fani znad Wisły.

- W lipcu mija 20 lat odkąd THE OFFICE, serial Rickiego Gervaisa i Stephena Merchanta zadebiutował na antenie BBC w Wielkiej Brytanii, a widzowie poznali kusząco prozaiczne perypetie grupy pracowników biurowych fabryki papieru pod Londynem. Od tego czasu opowieści o tej grupie i ich zadufanym w sobie szefie adaptowane były w wielu krajach – od USA, Finlandii i Chile po Indie, i zdobyły wiele prestiżowych nagród, takich jak nagrody BAFTA, Złote Globy czy Prime Time Emmy. Polska wersja będzie jedenastą adaptacją formatu - mówi André Renaud, SVP Global Format Sales w BBC Studios.

- W CANAL+ jesteśmy fanami THE OFFICE! Na realizację polskiej wersji kultowego formatu zdecydowaliśmy się, bo na polskim rynku brakuje śmiałej, jakościowej komedii. Pierwowzór ma walor uniwersalny: świetnie się sprawdza i ogląda na całym świecie, w czasach pandemii tęsknimy za biurową codziennością i spoglądamy na nią z pewną nostalgią - mówi Małgorzata Seck, Wiceprezes Zarządu ds. Programowych CANAL+ Polska.

W polskiej wersji THE OFFICE charakterystyczne elementy serialu zostały mocno osadzone w rodzimej rzeczywistości, ale wszystkie scenariusze, kreatywne koncepty i obsada są na bieżąco konsultowane i akceptowane z BBC. Scenarzyści czerpali inspirację z aktualnych nastrojów społecznych, konfliktów światopoglądowych, a poczucie humoru nawiązujące do stereotypów będzie testem na dystans Polaków do samych siebie.

- W przypadku serialu komediowego wyznacznikiem jakości jest brak cenzury, jeśli chodzi o żart, o język. Dlatego w THE OFFICE PL pozwalamy sobie na więcej niż w konwencjonalnej komedii w odcinkach, przekraczamy granice, dajemy do myślenia. I to jest właśnie premium. Naszą ambicją jest, żeby serial THE OFFICE PL był elementem masowej kultury, który wpływa na społeczeństwo. Serial komediowy może być również narzędziem kształtowania postaw - podkreśla Seck.

Akcja THE OFFICE PL rozgrywa się w Siedlcach, w siedzibie firmy zajmującej się produkcją wody mineralnej "Kropliczanka". Jej prezes, Michał, to człowiek pozbawiony autorefleksji, który każdym słowem i gestem zabiega o atencję i uznanie. Kiedy przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez nowego, właściciela, a pracownicy zaczynają obawiać się o swoje posady, jedynie Michał patrzy na zmiany z optymizmem. Biznesowe roszady przeplatają się tu z biurową codziennością pracowników 'Kropliczanki".

Zobacz wideo Zdradzimy wam, dlaczego kobiety zabijają. Nie wiemy tego z autopsji, tylko od Marca Cherry'ego

- Pierwszą rzeczą, nad którą zaczęliśmy się zastanawiać, to jak zaadaptować serial, który ma już 20 lat. Dosyć szybko doszliśmy do wniosku, że musimy go zaktualizować by odpowiedzieć na oczekiwania współczesnego widza. Napisaliśmy swoje własne scenariusze, inspirowane pierwowzorem. Mamy więc tych samych bohaterów, relacje między nimi, formę. Aczkolwiek uznaliśmy, że mamy na tyle dużo polskości dookoła, plus minęło dwadzieścia lat, że dodawanie „smaczków" do oryginalnych scenariuszy to nie będzie to. Dlatego napisaliśmy wszystko na nowo - mówi o pracy nad THE OFFICE PL Head writer, Łukasz Sychowicz.

O wyjątkowości THE OFFICE PL świadczyć będzie również wprowadzenie do świata przedstawionego silnej kobiecej bohaterki. Świat się zmienił i kobiety znaczą dużo więcej w biznesie, niż to miało miejsce 20 lat temu. Patrycja – w tej roli Vanessa Aleksander – to przedstawicielka nowego pokolenia, dziecko polskich "rekinów biznesu", która wkraczając w progi biura "Kropliczanki", przełamuje stary ład.

- Dzięki temu rozwiązaniu będzie bardziej iskrzyć w tej całej układance. Główny bohater dostanie równoprawną przeciwniczkę, przed którą nagle będzie się musiał wykazywać większą czujnością. Wszystkie jego szalone pomysły będą musiały podlegać rewizji, bo obok jest bohaterka, która ma równie absurdalne pomysły. Teraz rozegra się walka, kto zdominuje i zawładnie tą biedną ekipą - opowiada o nowej postaci reżyser, Maciej Bochniak.

W obsadzie oprócz Piotra Polaka, Vanessy Aleksander, Adama Woronowicza znaleźli się: Kornelia Strzelecka, Mikołaj Matczak, Monika Obara, Milena Lisiecka, Jan Sobolewski oraz Marcin Pempuś.

Za polską wersję THE OFFICE, tworzoną przy współpracy z BBC, odpowiadają reżyser Maciej Bochniak oraz producenci, Dorota Kośmicka-Gacke i Jan Kępiński. Za scenariusz odpowiedzialny jest Łukasz Sychowicz wraz z Jakubem Rużyłło i Mateuszem Zimnowodzkim, kierownikiem literackim jest Michał Oleszczyk a za zdjęcia odpowiada Paweł Chorzępa.

Premiera serialu planowana jest jesienią w CANAL+ PREMIUM i w CANAL+ online na canalplus.com.

Program Aktualności Filmowe - rozmowę Karoliny Korwin-Piotrowskiej z Dorotą Kośmicką-Gacke, Maciejem Bochniakiem, Łukaszem Sychowiczem oraz Piotrem Polakiem, Vanessą Aleksander i Adamem Woronowiczem - można obejrzeć na Youtube CANAL+ online:

 

*Nielsen SVOD Content Ratings, Nielsen National TV Panel, U.S. Viewing through Television. U.S. Persons 2+, Total Minutes Viewed During 2020 (od 30 grudnia 2019 do 27 grudnia 2020)