Agnieszka Holland - najlepsze filmy

Jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich reżyserek na świecie - Agnieszka Holland najlepsze filmy kręciła w wielu krajach. Za scenariusz "Europa, Europa" była nominowana do Oscara, o statuetkę walczył też jej "W ciemności". Jej nanjowszy tytuł można oglądać już w serwisie CANAL+ online.

Holland jako reżyserka zadebiutowała w 1978 roku "Aktorami prowincjonalnymi" i już ten film zdobył Nagrodę FIPRESCI na 33. MFF w Cannes. Nakręcona dwa lata później "Gorączka" z Bogusławem Lindą także odniosła sukces, w PRL i międzynarodowy. Produkcja zdobyła Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, nagrody zdobyli też Linda i Krzysztof Zaleski oraz scenograf Andrzej Przeworski. Na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia dostała aktorka Barbara Grabowska.

Agnieszka Holland - najlepsze filmy kręcone w latach 1981-1990

Reżyserka w stanie wojennym przebywała m.in. w RFN i Francji. W 1985 roku premierę miały "Gorzkie żniwa" - historia żydowskiej studentki medycyny, której udaje się uciec z transportu do obozu koncentracyjnego. Kobieta spotyka Polaka - niedoszłego księdza i gorliwego katolika, który przejął majątek pożydowski, i jest zmuszona zostać jego kochanką w zamian za względne bezpieczeństwo. Ten film co prawda nie był nominowany do Oscara, ale podobno miał na to duże szanse. 

Wiele osób za najlepszy film w filmografii Agnieszki Holland z tamtego okresu uznaje "Zabić księdza" z 1988 roku. W filmie inspirowanym historią morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki zagrali Ed Harris i Christopher Lambert. Inni wskażą "Europa, Europa". Produkcja otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii film obcojęzyczny oraz do Oscara za scenariusz adaptowany dla Agnieszki Holland.

Lata 90. - "Tajemniczy ogród" i "Całkowite zaćmienie"

Bardzo cenionym przez recenzentów dziełem Agnieszki Holland jest jej adaptacja powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" z 1993 roku. Dwa lata później premierę miał natomiast jej film "Całkowite zaćmienie", w którym parę artystów - kochanków,  Arthura Rimbauda i Paula Verlaina, zagrali Leonardo DiCaprio oraz David Thewlis - i tu, choć recenzje nie były zbyt pozytywne, to dzięki roli DiCaprio film jest przez wiele osób chętnie oglądany. 

Świetna jest bez dwóch zdań natomiast jej adaptacja powieści Henry’ego Jamesa "Plac Waszyngtona" z 1997 roku. Tu reżyserka skupiła się na relacji lekarza (Albert Finney) i jego córki (Jennifer Jason Leigh), którą ojciec obwinia o śmierć swej żony (zmarła podczas porodu).

XXI wiek - druga nominacja do Oscara 

Drugą nominację do Oscara przyniósł Polce film "W ciemności" z 2011 roku z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Film zdobył też dziewięć nagród na festiwalu filmowym w Gdyni, w tym Złote Lwy i za reżyserię.  

Kolejnym filmem, który został doceniony poza Polską, był "Pokot" - ekranizacja "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Holland odebrała za produkcję Nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

"Obywatel Jones", także inspirowany życiem prawdziwej postaci, zdobył Złote Lwy. Najnowszy film Agnieszki Holland "Szarlatan", który od 20 września będzie można oglądać w serwisie CANAL+ online, to historia Jana Mikoláška, który był uzdrowicielem-samoukiem znanym na całą Europę. Leczył króla Anglii, a także premiera i prezydenta Czechosłowacji. Film zdobył Czeskie Lwy, a Holland była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za reżyserię.

Zobacz wideo Zwiastun produkcji "Szarlatan", nowego filmu Agnieszki Holland

Agnieszka Holland - najlepsze filmy znamy, a co z serialami?

Ci, którzy nie widzieli serialu "Ekipa" z 2007 roku, powinni to nadrobić. Holland z córką Kasią Adamik, siostrą Magdaleną Łazarkiewicz oraz Borysem Lankoszem zrobili political fiction o premierze, który naprawdę chce zrobić coś dobrego dla Polski. W roli premiera Turskiego wystąpił Marcin Perchuć. Choć produkcja nie odniosła telewizyjnego sukcesu, to jest kawał naprawdę dobrej historii i aktorstwa.

Dobrze przyjęty został jej "Gorejący krzew", czeski biograficzny miniserial telewizyjny z 2013, opowiadający historię Jana Palacha - 16 stycznia 1969 roku student w proteście przeciwko bierności społeczeństwa po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia i trzy dni później zmarł.

Więcej treści znajdziesz na JA+ rozrywka >>

Więcej o: