Co to jest VOD, OTT, PPV? Wyjaśniamy

VOD, OTT, PPV - wszystkie te skróty mogą pojawić się, gdy szukasz jakiegoś ciekawego filmu, serialu lub programu do obejrzenia. Co oznaczają? Przychodzimy z pomocą.

VOD to skrót od określenia Video on Demand. Oznacza usługę dostępną w sieci, która umożliwia oglądanie tego, co się chce, kiedy się chce. To podstawowa różnica między VOD a telewizją internetową, która ma swoją ramówkę. Skrót można więc przetłumaczyć jako "wideo na żądanie", "wideo na życzenie". Zazwyczaj serwisy VOD są dostępne dla użytkowników komputerów, ale także smartfonów czy telewizorów z odpowiednim oprogramowaniem SmartTV. Ponieważ oglądany materiał jest przesyłany w technologii strumieniowej, można w dowolnym momencie zatrzymać i potem wznowić oglądanie, czy przewinąć do konkretnego momentu.

Zobacz wideo "Kruk. Czorny woron nie śpi" - zwiastun dokumentu "Szepty Podlasia"

Na życzenie i bez pośredników

VOD to może być zarówno serwis taki jak serwis CANAL+ online, w którym po opłaceniu abonamentu masz dostęp do szerokiej oferty seriali, filmów oraz sportu na żywo i w każdym momencie możesz zdecydować, co oglądasz, jak i takie usługi, które umożliwiają wypożyczenie konkretnego tytułu jednorazowo lub czasowo  za opłatą.

OTT nie wyklucza się z VOD i oznacza z kolei (płatną lub bezpłatną) usługę Over-The-Top, czyli taką, która korzystając z przesyłania strumieniowego dostarcza bezpośrednio do widzów treści z pominięciem dostawcy usługi dostępu do Internetu.

Może to być np. audio jak w przypadku Spotify czy Tidal, albo wideo - wtedy pomijamy tradycyjną telewizję kablową, przez internet oglądając filmy czy seriale, często także na telewizorze. W przypadku serwisu CANAL+ online wyglądałoby to tak, że korzystający z abonamentu użytkownicy z telewizorami ze SmartTV mogą oglądać tytuły z oferty dzięki specjalnej aplikacji na ekranie swoich odbiorników.

Jeśli chodzi o PPV, to ta usługa oznacza Pay-per-view, czyli "płać za oglądanie". Tu nie ma formy abonamentu, płaci się za obejrzenie konkretnego programu lub kanału. Najczęściej ta usługa jest uruchamiana w ramach telewizji cyfrowej, np. w związku z ekskluzywnymi wydarzeniami sportowymi.

Więcej o: