Ethan Hawke - najlepsze filmy aktora

Ethan Hawke znany jest z ogromnego talentu aktorskiego, dzięki któremu wypada przekonująco nawet w najbardziej wymagających rolach. Aktor dokładnie wybiera produkcje, w których zagra. Z 80 filmów na swoim koncie, większość jest niezależnych, z mniejszym budżetem, ale ogromnym zaangażowaniem twórców. Jakie produkcje z udziałem Ethana Hawke są godne uwagi?

Ethan Hawke był czterokrotnie nominowany do Oscara - w 2002 roku za rolę w "Dniu próby" oraz w 2015 roku za rolę w "Boyhood". Pozostałe dwie nominacje dotyczą najlepszego scenariusza adaptowanego do filmów "Przed północną" i "Przed zachodem słońca". Aktora trudno jest przypisać do jednego gatunku, ponieważ występował w wielu bardzo różnych produkcjach - od zakochanych po uszy młodzieńców, przez uzależnionego od narkotyków muzyka do roli księdza, który zmaga się z "duchowym załamaniem". Wiele z nich dostępnych jest na platformie CANAL+.

Prywatnie Ethan Hawke był mężem Umy Thurman, z którą ma dwójkę dzieci: Mayę Rey (znaną z roli w "Stranger Things") oraz Levona Roana. Od 2008 roku jest związany z aktorką Ryan Shawhughes.

Ethan Hawke jako John Brown w serialu "Ptak dobrego Boga"

Jedną z najnowszych produkcji, w jakiej wystąpił Ethan Hawke, jest miniserial historyczny "Ptak dobrego Boga", na podstawie powieści o tym samym tytule, która została nagrodzona National Book Award. Aktor wciela się tam w postać Johna Browna - jednego z głównych przedstawicieli abolicjonizmu amerykańskiego, sprzeciwiającego się posiadaniu niewolników. W 1859 roku Brown dokonał dwóch napadów na plantacje, prowadząc do uwolnienia pracowników i chcąc doprowadzić do ich buntu. Niewolnicy jednak nie odpowiedzieli na jego odzew. Historia opowiedziana jest z perspektywy zniewolonego chłopca, który z czasem dołącza do abolicjonistów i razem z Johnem Brownem bierze udział we wspomnianym ataku - produkcja do obejrzenia dostępna jest na stronie CANAL PLUS.

Zobacz wideo Rozmowa z Piotrem Polakiem, aktorem serialu "Office pl" [Popkultura Extra]

Ethan Hawke - najlepsze filmy

Lista najlepszych filmów Ethana Hawke’a stworzona została na podstawie rankingu "Far Out Magazine". Częściowo pokrywa się ona także z listą Rotten Tomatoes. Jakie produkcje z udziałem tego aktora polecane są przez widzów i krytyków?

  • "Przed wschodem słońca" - to tytuł, który zdobył najwięcej głosów widzów z portalu RT i czytelników "FOM". Film opowiada historię dwójki nieznajomych, którzy poznają się w pociągu do Wiednia. Amerykanin i piękna Francuzka postanawiają, że razem zwiedzą stolicę Austrii.
  • "Przed północą" - to kontynuacja wyżej wspomnianego filmu. Po dwudziestu latach od pierwszego spotkania Jesse i Celine wybierają się na wspólne wakacje do Grecji. Mają nadzieję, że w nowym miejscu uda im się rozwiązać swoje problemy.
  • "Boyhood" - to z kolei film kręcony przez 12 lat. Reżyser skupił się na życiu jednej rodziny, pokazując zmiany, jakie zachodzą w życiu głównych bohaterów - nie tylko te fizyczne, ale przede wszystkim te emocjonalnie.
  • "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" - to historia o nauczycielu języka angielskiego z elitarnej i konserwatywnej akademii. John Keating próbuje uczyć swoich uczniów poezji, ale w innowacyjny i inspirujący sposób. Jego lekcje mają zachęcać też młodych chłopców do tego, "by czynili swoje życie niezwykłym". - Kręcenie tego filmu był jednym z najważniejszych dni w moim życiu, na pewno tym zawodowym. Po raz pierwszy naprawdę poczułem doświadczenie bycia aktorem - mówił po latach Hawke.
  • "Pierwszy reformowany" - w tym filmie Hawke wciela się w role pastora, który przechodzi przez kryzys wiary pogłębiony przez tragiczną śmierć jego syna. Dużo zmartwień sprawiają mu także problemy swoich parafian. Szczególnie bliski staje się dla Mary, ciężarnej parafianki, która niedawno straciła męża.
  • "Born to be Blue" - to z kolei historia trębacza jazzowego, który próbuje wrócić do muzyki po wypadku, który nagle przerwał jego karierę. Zrezygnowany muzyk, czujący że przegrał życie, popada w uzależnienie od narkotyków i alkoholu, ale też chorobliwą zazdrość o partnerkę.
  • "Maudie" - to historia cierpiącej na artretyzm malarki (Maud Lewis), która uważana jest za jedną z najważniejszych artystek Kanady. Po stracie dziecka kobieta zmienia miejsce zamieszkania, znajdując zatrudnienie u samotnego, zrzędliwego rybaka. Wkrótce między dwójką bohaterów zacznie rodzić się uczucie.
  • "Prawda" - to film, którego głównym wątkiem jest powrót córki do domu. Lumir wraca do matki, legendarnej aktorki, która zaniedbywała ją w dzieciństwie. Spotkanie po latach nie okaże się jednak spokojne, a rozpocznie serię konfrontacji, podczas których prawda wreszcie wyjdzie na jaw.
Więcej o: