Produkcje dokumentalne o polskim Kościele

W ostatnich latach tematyka związana z Kościołem katolickim i tajemnicami tej instytucji coraz bardziej interesuje dociekliwych filmowców czy autorów książek. Również polscy twórcy decydują się zaglądać głębiej i szukają odpowiedzi na pytania o to, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskiego Kościoła. Oto garść filmów dokumentalnych, które dostarczają w tej kwestii wielu informacji.

"Zakonnice". Co się dzieje za murami klasztorów?

Obraz kobiet, które oddały swoje życie Bogu. Spowite w habity, mieszkające za murami klasztorów pokonują kolejne etapy na niełatwej duchowej drodze. W serialu dokumentalnym "Zakonnice" Krystyna Wałajtys-Łonisk próbuje przyjrzeć się ich codzienności. Jak zapowiada CANAL+, głównym założeniem projektu jest "pokazanie każdego aspektu związanego z kobiecymi zakonami - od momentu nowicjatu, poprzez za-konną codzienność, po przypadki odejścia z duchowieństwa". Wałajtys-Łonisk prezentuje blaski i cienie, jakie wiążą się z tym wyborem. Jest też świadkiem walki, jaką nowe pokolenie toczy ze skostniałymi kościelnymi strukturami.

Pierwszy odcinek serial "Zakonnice" już jest dostępny w serwisie CANAL+ online. Premiery kolejnych odcinków w poniedziałki o godz. 21:00 na kanale CANAL+ PREMIUM oraz we wtorki w serwisie CANAL+ online.

Zobacz wideo "Woronowicz rozłożył mnie monologiem o jajkach". W takim serialu jak "The Office" dobra obsada to może więcej niż połowa sukcesu [Popkultura+]

"Jak Bóg szukał Karela". Czeskie spojrzenie na polski Kościół

Vit Klusak i Filip Remunda zabierają widzów w polsko-czeską podróż z kompasem ustawionym w kierunku Kościoła. "W środku Europy żyją obok siebie dwa bardzo różne narody. Pod wieloma względami są sobie bliskie, a jednak dzielą je lata świetlne. Czesi są zagorzałymi ateistami, Polacy wysysają katolicyzm z mlekiem matki. Czesi z niedowierzaniem patrzą na polską pobożność, a Polakom zdarza się gardzić Czechami za bezbożne życie" - czytamy w opisie prezentowanym przez organizatorów festiwalu Millenium Docs Against Gravity, gdzie po raz pierwszy pojawił się film. "Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?" - pytają twórcy.

Więcej o: