Filmy nagrodzone Oscarem i nie tylko

Oscar, czyli Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla twórców filmowych. Każdy aktor, reżyser, czy scenarzysta marzy o tym, aby otrzymać tę wyjątkową statuetkę. Nic więc dziwnego, że filmy nagrodzone Oscarem cieszą się szczególną popularnością wśród widzów.

Dlatego w serwisie PREMIERY CANAL+ znaleźć można mnóstwo produkcji wyróżnionych w ten sposób, ale też wiele kultowych tytułów, które z jakichś przyczyn nie doczekały się Oscara. Wszystkie są warte obejrzenia, ale dla ułatwienia przygotowaliśmy krótką listę filmów, które musicie zobaczyć.

Zobacz wideo Kochamy te filmy, które już znamy? Twórcy chętnie to wykorzystują [Popkultura+]

Familijne filmy przygodowe

Jeśli szukacie dobrego filmu na popołudniowy lub wieczorny seans z całą rodziną, mamy dla was kilka ciekawych propozycji. Są to niezwykle wciągające produkcje, które zapewnią świetną rozrywkę starszym i młodszym widzom. Na naszej liście znalazły się zarówno filmy nagrodzone Oscarem, jak i te pominięte przez członków słynnej Akademii.

"E.T."

Wspaniały film stworzony przez samego Stevena Spielberga, który jest idealnym wyborem na rodzinny seans. Film opowiada historię niezwykłej przyjaźni pomiędzy Elliotem a zagubionym na Ziemi kosmitą, który szuka drogi do domu. Przyjaciele starają się zrobić wszystko, aby uchronić przybysza przed naukowcami i agentami rządowymi, którzy chcą go wykorzystać do swoich celów. Tę opowieść ogląda się z ogromną przyjemnością i nawet jeśli już kiedyś widzieliście ten obraz, zdecydowanie warto go sobie przypomnieć.

"Jumanji"

Co prawda ten konkretny film nie zdobył Oscara, ale niemal natychmiast podbił serca wszystkich widzów. Jest to historia Allana, który pewnego dnia znajduje grę Jumanji i postanawia w nią zagrać ze swoją przyjaciółką Sarah. Podczas rozgrywki chłopiec zostaje przeniesiony do dżungli Jumanji, gdzie spędza 26 lat, czekając na ratunek. Allan powraca do naszego świata dzięki dwójce dzieci – Peterowi i Judy, którzy nieświadomi konsekwencji dołączają do gry. Aby ją zakończyć, cała czwórka musi teraz przejść Jumanji i przeżyć. Ta pełna zwrotów akcji komedia familijna to obraz pełen magii i niezwykłych stworzeń z innego świata.

"Poszukiwacze zaginionej arki"

Kolejny na naszej liście film Stevena Spielberga tym razem przenosi nas do lat 30. XX wieku i opowiada historię charyzmatycznego archeologa Indiany Jonesa. Nie jest to jednak nudny naukowiec, ale pełen energii ekspert w swojej dziedzinie, który musi wyruszyć do Egiptu, aby odnaleźć drogocenną Arkę Przymierza i jednocześnie uchronić ją przed nazistami. Fantastyczny film przygodowy, który ogląda się z zapartym tchem i szerokim uśmiechem.

'Poszukiwacze zaginionej Arki''Poszukiwacze zaginionej Arki' fot. mat. pras.

Dramaty nagrodzone Oscarem

Choć oglądanie filmów jest rozrywką, często chcemy, aby opowiedziane w nich historie nauczyły nas czegoś o życiu. Poniżej prezentujemy więc listę doskonałych naszym zdaniem filmów z przesłaniem, które poruszają ważne i czasem też trudne tematy.

"Erin Brockovich"

Film biograficzny z niesamowitą Julią Roberts, który zdobył kilka zasłużonych statuetek Oscara. Opowiada o samotnej matce trójki dzieci, która być może nie ma wykształcenia, ale jest za to pracowita, bezkompromisowa i wygadana. Dzięki temu zatrudnia się w kancelarii prawniczej i przypadkowo odkrywa akta na temat zanieczyszczenia wody w jednym z miasteczek, który jest spowodowany działalnością wielkiego koncernu. Erin uparcie drąży sprawę i dociera do kolejnych osób, które z powodu jakości wody zapadają na poważne, często śmiertelne choroby. Kobieta wbrew wszystkim postanawia walczyć o ich prawa i należne odszkodowania. Świetny film oparty na faktach, który trzeba zobaczyć.

"Truman Show"

Film z 1998 roku, który stał się w pewnym sensie przepowiednią tego, jak będzie wyglądał świat w przyszłości. Na jego początku poznajemy Trumana Burbanka, 30-letniego mieszkańca małego miasteczka, który wiedzie spokojne życie u boku swojej żony, pracując jako agent ubezpieczeniowy. Truman cały czas ma jednak nieodparte wrażenie, że jest obserwowany i wcale się nie myli. Jak się okazuje, od początku swojego życia jest on bohaterem transmitowanego na żywo programu, a otaczający go ludzie to aktorzy. Mężczyzna musi więc na nowo odkryć to kim jest i gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawdziwe życie. "Truman Show" naprawdę daje do myślenia, szczególnie w obecnych, zwariowanych czasach, gdy prywatność przestaje być naszym priorytetem.

"Forrest Gump" 

Niezwykle ciepły film, który zachwyca zarówno swoją prostotą, jak i niesamowitą historią opowiadaną przez Forresta Gumpa przypadkowym ludziom dosiadającym się do niego na ławce. Forrest od dziecka był traktowany gorzej przez otaczających go ludzi ze względu na niedowład nóg i upośledzenie umysłowe. Kolejne zbiegi wypadków sprawiają jednak, że nie tylko odzyskuje sprawność fizyczną, ale również dokonuje niezwykłych rzeczy, stając się bohaterem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Mimo to najważniejszą rolę w jego życiu cały czas odgrywają dwie kobiety: będąca nieustannym wsparciem matka oraz wpadająca w ciągłe tarapaty przyjaciółka Jenny. Jeśli więc interesują was filmy nagrodzone Oscarem, Forrest Gump koniecznie musi znaleźć się na waszej liście tytułów do obejrzenia.

Więcej o: