Cichy informatyk, przykładny ojciec rodziny, wykładowca. Te historie zbrodniarzy wciągnęły miliony widzów

Kto by podejrzewał statecznego wykładowcę, oddanego męża i ojca o to, że zabija z zimną krwią niewinne dziewczęta? Któż by przypuszczał, że ten przystojny młodzieniec z bogatego domu to tak naprawdę nieobliczalny stalker i psychopata? Kto by się spodziewał, że ten spokojny, młody człowiek, który tyle czasu spędza przy komputerze, tak naprawdę planuje serię wyjątkowo brutalnych morderstw? Serialowa praktyka pokazuje, że najbardziej niebezpieczni i perfidni zbrodniarze na pierwszy rzut oka wydają się niemal wzorowymi obywatelami.

Seriale kryminalne cieszą się tak dużą popularnością, że oddani wielbiciele gatunku często są w stanie rozwiązywać ekranowe zagadki szybciej niż główni bohaterowie. Dlatego też twórcy coraz częściej szukają coraz mniej szablonowych rozwiązań i pomysłów na serial. I tak na przykład w zrealizowanej na podstawie książki Igora Brejdyganta "Szadzi" tajemnicą wcale nie jest tożsamość zabójcy - tę widzowie poznają niemal na samym początku. Największą trudnością jest odnalezienie motywów jego działania.

Zobacz wideo Jak Maciej Stuhr przygotowywał się do roli psychopaty w serialu "Szadź"?

Najbardziej perfidni serialowi zbrodniarze

Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr) to szanowany wykładowca religioznawstwa, mąż pięknej i młodej żony, oddany ojciec. Autorytet w swojej dziedzinie, człowiek, któremu wszyscy ufają - nawet na tyle, żeby służyć czasem pomocą policji w różnych sprawach.

A jednak okazuje się seryjnym mordercą, który na ofiary wybiera głęboko wierzące kobiety. Trudno uwierzyć, że nikt nie jest w stanie się zorientować, że to właśnie on brutalnie morduje. Aż do momentu, kiedy w śledztwo włącza się komisarz Polkowska (Aleksandra Popławska). To ona natrafia na tropy podobnych spraw, odczytuje zostawione na miejscu zbrodni wiadomości od mordercy i powoli przybliża się do rozwiązania upiornej zagadki. Nie wie jednak, że została zaangażowana w sprawę nie bez powodu: tak naprawdę wiele ją łączy z Wolnickim, o czym przekonuje się w toku śledztwa. Walczy z czasem, chce zapobiec kolejnym zbrodniom...

'Szadź'. Maciej Stuhr jako Piotr Wolnicki i Zofia Domalik jako Ewa'Szadź'. Maciej Stuhr jako Piotr Wolnicki i Zofia Domalik jako Ewa TVN

Nieprzypadkowo premierowy odcinek serialu na antenie telewizji TVN obejrzało średnio 1,24 mln widzów - taki sam też był średni wynik całego sezonu. I faktem jest, że trudno oderwać wzrok od Macieja Sturha, który skrupulatnie i precyzyjnie buduje wizerunek psychopaty: płynnie przechodzi pomiędzy ujęciami, kiedy wydaje się czarującym i troskliwym mężczyzną, a scenami, w których zachowuje się jak pozbawiony emocji robot.

Niemniej ciekawym przypadkiem był też Piotr Langer Junior grany w "Chyłce" przez Jakuba Gierszała. Na pierwszy rzut oka to pieszczoch losu: przystojny, inteligentny dzieciak z dobrego domu. Ojciec nie szczędzi mu pieniędzy. A jednak poznajemy go, kiedy zostaje klientem mecenaski Joanny Chyłki, która broni go w sprawie o wyjątkowo brutalne morderstwo.

Jakub Gierszał jako Langer Jr. w serialu 'Chyłka - Oskarżenie'Jakub Gierszał jako Langer Jr. w serialu 'Chyłka - Oskarżenie' AGNIESZKA K. JUREK/TVN

Młodzieniec nie chce współpracować ze swoimi obrońcami, ale Chyłka dobrze wie, że jej klient jest zdolny do absolutnie wszystkiego. Jako jedna z nielicznych rozgryzła go i dostrzega, że z przymilnym uśmiechem potrafi omamić nic niepodejrzewających ludzi. A potem wykorzystać ich w swoich chorych planach i intrygach. Wykorzystuje swoją pozycję, manipuluje i naciąga fakty dla swojej korzyści.

Kiedy jego sprawa sądowa dobiega końca, nie znika z życia Chyłki. Cały czas gdzieś się czai i nie chce dać jej spokoju: ciągle miesza w jej życiu. Z jego perspektywy to wyraz uznania, dla niej to zwykłe prześladowanie.

Morderca nowej ery

Z jeszcze groźniejszym przeciwnikiem mierzy się grany przez Roberta Więckiewicza Gerard Edling, bohater nowego serialu Player Original "Behawiorysta" na motywach kolejnej książki Remigiusza Mroza. Były prokurator i specjalista od kinezyki - nauki o mowie ciała - musi powstrzymać człowieka, który doskonale zna jego metody pracy.

Horst Zeiger to na pozór cichy i spokojny facet, specjalista od komputerów. A jednak pewnego dnia bierze za zakładników dzieci i wychowawców jednej z opolskich szkół, z którymi się zamyka. Nie stawia żadnych warunków policji czy prokuraturze.

BehawiorystaBehawiorysta Agnieszka K. Jurek / TVN NA PLANIE SERIALU BEHAWIORYSTA ODC.4 N/Z: KRYSTIAN PESTA

Za to na stronie www.koncertkrwi.pl prowadzi transmisję z miejsca, gdzie przetrzymuje zakładników i każe ludziom wybierać, kogo zabije: ciężko chorą dziewczynkę czy lubianą nauczycielkę z długoletnim stażem? Szanowanego lekarza w podeszłym wieku czy młodego chłopaka, który pod wpływem alkoholu potrącił i zabił dzieci?

Zeiger manipuluje ludźmi i popełnia coraz bardziej krwawe mordy, a policja jest bezradna. Wtedy na pomoc wzywa zdegradowanego Edlinga, który jako jedyny nie boi się wyzwania. Niestety ma tego pecha, że Zeiger jest nim niezdrowo zafascynowany, podziwia jego dokonania. Więc czego by nie zrobił, morderca wydaje się przewidywać każdy jego krok. A co gorsza, tysiące ludzi w sieci śledzi ich starcie. Pierwszy odcinek serialu dostępny na platformie jest od 4 stycznia.

<<Reklama>> Ebook "Behawiorysta" dostępny jest w Publio.pl >>